Revija Reporter
Slovenija

Mirko in Tanja Tuš priznala krivdo in se izmazala le s pogojnima kaznima

STA
28 426

8. jun. 2022 18:12 Osveženo: 18:15 / 08. 6. 2022

Deli na:

Mirko Tuš, nekoč najbogatejši Slovenec

Mediaspeed

Zakonca Mirko in Tanja Tuš, ki jim tožilstvo očita zlorabo položaja in pranje denarja pri prodaji blagovne znamke Tušmobil, sta maja s tožilstvom podpisala sporazum o priznanju krivde. Za Tuša tako tožilstvo predlaga pogojno dve leti zapora s preizkusno dobo treh let, za Tuševo pa pogojno eno leto zapora s preizkusno dobo dveh let.

Prav tako je tožilstvo predlagalo denarno kazen za Tuša, in sicer nakazilo 24 mesečnih obrokov po 18.750 evrov mesečno, za Tuševo pa je predlagalo, da bi 24 mesecev plačevala po 3750 evrov mesečno.

Predsedujoči sodnemu senatu celjskega okrožnega sodišča Marko Brišnik je podpisani sporazum sprejel.

Ker Tuš zaradi zdravstvenega stanja iz Brazilije ne more pripotovati v Slovenijo, so ga danes zaslišali prek videokonference. Kot je dejal, imaš, ko si zdrav, tisoč težav, ko zboliš, pa samo eno in da se je zato odločil podpisati omenjeni sporazum.

Pooblaščenec oškodovanih družb Tuš Holding in Engrotuš Matjaž Jan pa je vložil odškodninska zahtevka. Tako zahteva, da obtožena Tuš Holdingu plačata nekaj več kot 35,4 milijona evrov, na Engrotuš pa da se ponovno prenesejo vse blagovne znamke Tuš.

Do naslednje obravnave, ki bo predvidoma 22. junija, naj bi Tuševi družbi s sedežem v Hongkongu imenovali pooblaščenca zaradi uveljavitve premoženjsko pravnega zahtevka.

Specializirano državno tožilstvo zakoncema Tuš in Matjažu Zadravcu, ki je bil v letu 2010 direktor Tuš Holdinga in je na februarskem predobravnavnem naroku krivdo priznal, v obtožnici očita zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ker naj bi v sostorilstvu s prodajo blagovne znamke Tušmobil oškodovali Tuš Holding.

Zakonca Tuš naj bi najprej leta 2011 nase brezplačno prenesla to blagovno znamko in jo nato leta 2016 prodala za 29 milijonov evrov. Kot so ob preiskavah Nacionalnega preiskovalnega urada leta 2017 pisali nekateri mediji, naj bi blagovno znamko prenesla na podjetje Tus Global Group iz Hongkonga, ta pa naj bi bila zelo verjetno v lasti Mirka Tuša in ustanovljena prav z namenom, da jih je skril pred upniki.

Prav banke upnice naj bi organom pregona tudi prijavile sporne posle, saj so se zavedale, da zakonca Tuš s kupnino najverjetneje ne bosta poravnala svojih obveznosti do skupine Tuš.