Revija Reporter
Slovenija

Minister Omerzel: Moje podjetje je povsem transparentno

STA

21. nov. 2013 14:24 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Potem ko je gospodarski minister Stanko Stepišnik odstopil zaradi potegovanja podjetja v njegovem solastništvu za državne subvencije, se nekaterim zastavlja vprašanje, ali ni sporno tudi lastništvo ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela v podjetju Lastinski. Omerzel je danes zagotovil, da je njegovo podjetje povsem transparentno.

Omerzel je na novinarski konferenci po seji vlade dejal, da je svoje lastništvo v podjetju Lastinski razkril že aprila na zaslišanju pred matičnim delovnim telesom v DZ, preden je bil imenovan za ministra. "Od takrat se ni nič spremenilo, vse je transparentno," je zatrdil in dodal, da o tem danes na vladi ni dobil nobenega vprašanja.

Družba Lastinski inženiring s sedežem v Novem mestu, ki je v stoodstotni lasti Omerzela, deluje na področju informacijske tehnologije. Ker sodeluje tudi z državo, so Omerzela o njem spraševali že na zaslišanju v DZ pred imenovanjem za ministra. Takrat je dejal, da je z državo med drugim sodeloval tudi prek vzdrževanja cestnovremenskih postaj za Družbo za avtoceste v RS, a da v primeru imenovanja za ministra obsega dela za državo ne bodo povečevali, prav tako ne podpisovali novih pogodb.

Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije omejuje sklepanje poslov med podjetji, ki so povezana z javnim funkcionarjem (je v njih on ali njegov družinski član član poslovodstva oz. zastopnik ali vsaj petodstotno udeležen v ustanoviteljskih pravicah, upravljanju oz. kapitalu) in organi v javnem sektorju. Omejitve pa ne veljajo za posle na podlagi pogodb, ki so bile sklenjene pred funkcionarjevim nastopom funkcije. Ti se zaključijo skladno s pogodbo, ni pa jih mogoče obnoviti ali ponovno skleniti.

Tudi minister za pravosodje Senko Pličanič v Omerzelovem podjetju ne vidi nič spornega. "V tem primeru je bilo od predstavitve v DZ vse popolnoma transparentno," je zagotovil na novinarski konferenci po seji vlade. Sam v tem ne vidi nobene vzporednice s Stepišnikovim primerom.

Stepišnik, ki je odstop sporočil v sredo, je danes še sodeloval na seji vlade, saj je še vedno minister. Njegova odločitev se zdi Pličaniču "v teh okoliščinah edina modra in primerna poteza".