Interpelacija: Vizjak Omerzelu očita laganje, nezakonitosti in negospodarno ravnanje
29. jan. 2014 9:07 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel si je v razmeroma kratkem času ministrovanja nabral zelo veliko očitkov, je v obrazložitvi interpelacije zoper ministra danes dejal poslanec SDS Andrej Vizjak. Med drugim mu očita laži ter nezakonito in negospodarno ravnanje, tudi v povezavi s posli njegovega podjetja Lastinski z državnim Darsom. Minister očitke zavrača kot nevsebinske in birokratske.
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel si je v razmeroma kratkem času ministrovanja nabral zelo veliko očitkov, je v obrazložitvi interpelacije zoper ministra danes dejal poslanec SDS Andrej Vizjak. Med drugim mu očita laži ter nezakonito in negospodarno ravnanje, tudi v povezavi s posli njegovega podjetja Lastinski z državnim Darsom.
Interpelacijo zoper Omerzela je vložila skupina 31 poslancev, poleg 30 poslancev SDS in NSi je podpis prispeval še nepovezani poslanec Ivan Vogrin. "Pred mano je relativno lahka naloga - utemeljiti interpelacijo zoper ministra za infrastrukturo in prostor, ki si je v relativno kratkem času nabral izjemno veliko očitkov," je v imenu predlagateljev dejal Vizjak.
Očitke zoper Omerzela je razdelil v štiri vsebinske sklope - zamolčanje in laži ministra Omerzela, nezakonito ravnanje, negospodarno ravnanje ter nespoštovanje sklepov vlade in priporočil DZ.
Med drugim mu očitajo, da je na zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom pred prevzemom položaja dejal, da ne bo podpisoval novih pogodb z Družbo za avtoceste v RS (Dars), če bo izbran za ministra. Na zaslišanju je namreč povedal, da je njegovo podjetje Lastinski za Dars od leta 2008 vzdrževalo cestno-vremenske postaje.
A 20. oktobra lani je Dars podjetju Lastinski poslal razpisno dokumentacijo za vzdrževanje cestno-vremenskih postaj s povabilom za ponudbo, 12. novembra pa je Lastinski Darsu poslal ponudbo, nakar so sledila pogajanja, pri čemer je Vizjak navajal podatke z zapisnika o pogajanjih.
"To pogajanje je trajalo 20 minut in izpogajali so se za znižanje cene - reci in piši - 0,6 odstotka," je navedel poslanec SDS. Vprašal se je, kako se lahko Dars, ki je bil takrat že pod plazom kritik ministra, pogaja s predstavniki njegovega podjetja za ceno vzdrževanja cestno-vremenskih postaj.
"Ali ni to več kot očitno navzkrižje interesov? Jaz mislim, da je," je dejal Vizjak. Spomnil je, da so medijske objave na koncu preprečile sklenitev te pogodbe, a več kot očitno je, tako Vizjak, da je minister to pogodbo žele podpisati.
Ministru očitajo tudi kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, "ker v enem mesecu po nastopu funkcije na ministrstvo za infrastrukturo in prostor ni posredoval podatkov o podjetju Lastinski, katerega izključni lastnik je".
"Minister je zakon kršil s tem, ker ni poskrbel za to, da bi ministrstvo za infrastrukturo in prostor, katere odgovorna oseba je, kot organ, v katerem minister opravlja funkcijo, v 15 dneh Komisiji za preprečevanje korupcije posredoval seznam subjektov, s katerim je minister povezan oz. za ta subjekt veljajo omejitve poslovanja," je dejal Vizjak.
Očitajo mu tudi kršitev določb zakona o javnih uslužbencih in podzakonskih aktov, "ker več kot osem mesecev ni sprožil natečajnega postopka za direktorsko mesto generalnega direktorja geodetske uprave in je dopustil, da organ v sestavi več kot šest mesecev vodi predstojnik po pooblastilu", je dejal Vizjak.
Spomnil je, da ima Geodetska uprava RS ta čas zelo zahtevno nalogo obračunavanja in določanja zneskov davka na nepremičnine in opravljanja drugih opravil, ki so s tem povezana, tudi pošiljanje informativnih izračunov.
Vizjak se je dotaknil tudi projekta gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj. Spomnil je, da so bili s poroštveno pogodbo in zakonom o poroštvu države za 440 milijonov evrov visoko posojilo pri Evropski investicijski banki za kreditiranje tega projekta postavljeni določeni pogoji.
"Eden od ključnih pogojev je bil omejitev investicije navzgor na dobre 1,3 milijarde evrov. Minister je tudi na zaslišanjih zatrjeval, da bo treba to spoštovati in pogodbeno ceno kar se da znižati," je dejal Vizjak. A investicija se je podražila za 130 milijonov evrov, poslanec pa meni, da bi si moral minister prizadevati za pocenitev projekta.
V poslanskih skupinah, ki podpirajo interpelacijo, se zavedajo, da je ministrova usoda ob javnem razkritju očitkov "visela na nitki, ki pa se je kasneje odebelila in postala vrv, ko so zašli v težave tudi drugi ministri koalicije", med katerimi je Vizjak omenil tudi ministra za obrambo Romana Jakiča.
Koalicija se je nato očitno odločila, "da zaradi preživetja ohrani relativno visoko toleranco do ravnanj svojih članov vlade", je dejal Vizjak. Prepričan je, da predstavlja to problem za Slovenijo in da je prav, da o tem spregovorijo tudi v DZ.
Spomnil je tudi, da je moral nekdanji minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik, zdaj poslanec PS, oditi, "ker je vlada rekla, da bo spoštovala visoke standarde, zdaj, ko smo soočeni z relativno podobnimi ali celo hujšimi očitki zoper ministra druge garniture, pa so ti standardi razvodeneli za ceno obstoja koalicije".
Vizjak se zaveda, da je v obrazložitvi interpelacije uporabil težke besede, kot so laži, a jih, kot je dejal, ne bi izrekel, če vanje ne bi bil popolnoma prepričan.
Omerzel: Poslu z Darsom sem se odpovedal
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je v odgovoru na interpelacijo očitke predlagateljev danes v DZ zavrnil kot nevsebinske in birokratske. Zavrnil je manipulacije v medijih, da svojega premoženja ni prijavil KPK, glede posla z državnim Darsom, povezanega s cestno-vremenskimi postajami, pa je dejal, da se mu je odpovedal za vedno.
Omerzel, ki mu opozicija med drugim očita kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, je zagotovil, da je vse svoje premoženje prijavil Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). V prijavi premoženja je navedel tudi 100-odstotni delež, ki ga ima v podjetju Lastinski.
Drži pa, da o lastništvu v podjetju Lastinski ni obvestil ministrstva za infrastrukturo in prostor, "ker nisem vedel, da moram poleg tega, da prijavim KPK, obvestiti tudi ministrstvo". Ko je to izvedel, je napako odpravil.
Ob tem je vlagateljem interpelacije očital, da je bistvena vsebina, ne pa birokracija. "Sama vsebina govori o tem, da za podjetje v lasti funkcionarja veljajo omejitve poslovanja z ministrstvom. Moje podjetje nikoli ni poslovalo z mojim ministrstvom in nikoli ne bo," je dejal.
Očitki predlagateljev se nanašajo tudi na posle Omerzelovega podjetja Lastinski z Družbo za avtoceste v RS (Dars) glede vzdrževanja cestno-vremenskih postaj.
Čeprav je minister na zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom pred prevzemom položaja dejal, da ne bo podpisoval novih pogodb z Darsom, če bo izbran za ministra, je hotel skleniti novo pogodbo o vzdrževanju teh postaj, kar pa so preprečile medijske objave, je dejal Vizjak.
Omerzel je dejal, da se je temu poslu odpovedal za vedno. Spomnil je, da so prekinili ekskluzivno licenčno pogodbo za vzdrževanje cestno-vremenskih postaj švicarskega podjetja Boschung Mecatronic in jih prosili, da najdejo novo podjetje.
"Oni so se odločili, komu bodo to licenco podelili," je dejal in dodal, da bodo na novega zastopnika za Slovenijo, to je podjetje Svet strojev, vse potrebno znanje prenesli brezplačno.
Zavrnil je tudi očitke, povezane s postopkom iskanja generalnega direktorja Geodetske uprave RS (Gurs). Dejal je, da je 28. februarja lani Aleša Seliškarja za vodenje Gursa pooblastil še prejšnji minister Zvone Černač, in zagotovil, da je po prevzemu funkcije ministra sprožil ustrezne postopke, razpis pa je bil objavljen decembra. "Kje sem jaz kot minister naredil kakšno napako?" se je vprašal Omerzel.
Glede očitkov, da ignorira sklepe vlade in DZ, povezane s projektom gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, in da bi si moral prizadevati za pocenitev projekta, je dejal, da so zelo resno pristopili k reševanju te problematike.
"Spet govorimo o dogodkih in odločitvah, ki so bile sprejete v preteklosti jih mora spet reševati ta vlada in to ministrstvo. In tista opozicija, ki je sprejemala ključne odločitve, meni očita in me interpelira na točki, na kateri jaz dejansko popravljam napake in napačne odločitve te iste ekipe, ki me zdaj za to interpelira," je dejal. Absurdnost te interpelacije je po njegovem presegla vse meje.
Glede nepravilnosti v avtošolah, na kar se prav tako nanaša eden od očitkov vlagateljev interpelacije, je dejal, da je prve informacije o tem dobil šele novembra lani. Kot je dejal, v nobenem primopredajnem zapisniku na ministrstvu niso našli navedb o nepravilnostih.
"Potem pa se meni očita, da sem prvi vedel in da nisem ukrepal," je dejal. Kot pravi, je ukrepal takoj, ko je za nepravilnosti izvedel. Januarja so tako že predstavili rezultate nadzora in rešitve, kako razmere izboljšati.
Prepričan je, da so vsi očitki zoper njega brez realne osnove in vsebine. "Imam popolnoma čisto vest in sem prepričan, da lahko kakovostno delam naprej," je dejal.
Meni, da lahko s svojo ekipo veliko doprinese k projektom, s pomočjo katerih bi Slovenijo popeljali v boljše čase. Predvsem je opozoril na dolžnost vlade, da zagotovi takšno okolje, v katerem bo imel sleherni Slovenec delo.
Interpelacijo zoper Omerzela je vložila skupina 31 poslancev, poleg 30 poslancev SDS in NSi je podpis prispeval še nepovezani poslanec Ivan Vogrin. Vizjak je prepričan, da gre koaliciji pri podpori Omerzelu za preživetje.
Premierka Alenka Bratušek je Omerzelu danes v DZ že izrazila podporo. Prepričana je, da bo odgovoril na vse očitke.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke