»Razumem legitimnost pomisleka prvega predsednika in verjamem v njegovo dobronamernost. A še toliko bolj verjamem v lastno sposobnost samoomejevanja, zato bi veljalo ta legitimni očitek najprej skupaj premisliti, nato pa tudi uveljaviti nekaj dodatnih varovalk,« piše Kosova v zapisu na svoji spletni strani.
Kosova vztraja, da je svoja kritična stališča vedno izražala kot nestrankarska, neodvisna državljanka: »Tudi do prejšnjega režima, ko sem leta 2020 izstopila iz diplomacije, ki jo je zunanji minister Janševe vlade, dr. Anže Logar, vpenjal v višegrajski voz kršitev vladavine prava, medijskih svobod in človekovih pravic.«
O Logarju, ki zdaj prav tako kandidira za predsednika, pravi, da je bil »vedno strogo strankarski človek, v stranki, ki ima notranjo avtoritarno strukturo izdelano tako rekoč do popolnosti.« Kljub vsemu se poskuša pred volitvami predstavljati kot nestrankarski kandidat, o čemer Kosova meni: »Prizor bi bil smešen, če ne bi bil tragičen.«
Kučanov pomislek so povzeli njeni tekmecu v predsedniški kampanji, pri čemer sta prednjačili Nataša Pirc Musar in Nina Krajnik. »Zlorabo legitimnega predsednikovega pomisleka čutim kot premišljen poskus izločiti me iz tekme, še preden se je ta sploh dobro začela: me dobesedno diskvalificirati.«
Primerjave z Orbanovo Madžarsko Kosova zavrača in pravi, da so nevredne umirjene, poštene in resnicoljubne politične debate. »Prav nobenih vzporednic ni mogoče potegniti niti med Gibanjem Svoboda in Orbanovim Fideszom, niti ne med Viktorjem Orbanom in Robertom Golobom niti med trenutnim političnim sistemom v Sloveniji in na Madžarskem.«
»Primerjava še najbolj kaže na to, da je tisti, ki jo izreka, pripravljen uporabljati metode, ki so bile značilne za oblast, od katere smo se prav po zaslugi zmagovalnega zavezništva med naprednimi strankami in civilno družbo poslovili na zadnjih parlamentarnih volitvah,« nadaljuje Kosova.
Obregnila se je tudi ob očitke, da bi z njo kot predsednico nekdo upravljal. » Predsednik republike ima petletni mandat, ki ni vezan na mandata drugih dveh. Izvoljen(a) je na neposrednih volitvah, z več kot 50 % glasov, ki nikoli ne morejo biti vezani zgolj na eno stranko, kar ji (mu) v vsakem primeru daje nadstrankarsko legitimnost.« Ob tem obljublja:
»Če bom izvoljena za predsednico RS, bom predsednica vseh, s svojimi načeli, ki se jim ne odpovedujem, saj bi bilo to nepošteno do sebe in do drugih.«
»Si sploh znamo predstavljati, da niti za predsednikom vlade niti za prihodnjo predsednico republike res ni nobenih stricev ali tet iz ozadja – ampak je ravno odkrita, transparentna politika tista, ki v ospredje političnih bojev privablja nove akterje?« dodaja.
»Kako to, da sta tisto isto navdušenje in podpora, ki smo ju zanetili in dobili v času upora proti kršitvam demokratičnih in ustavnih standardov Janševe vlade, čez noč postala nekakšen antidemokratičen greh? Kaj pa, če se val svobode ravno ne sme ustaviti pri vladnem projektu, ampak ga je treba v zmagovitem zavezništvu s civilno družbo, z volilci in volilkami, peljati naprej v nove zmage – da bo tudi predsednica republike obraz in dejavnik novih, ne pa starih sil?« še piše Kosova.
Marta Kos gre v napad, na piko vzela Pirc Musarjevo, Logarja in tudi Krajnikovo
11. jul. 2022 12:54 Osveženo: 12:58 / 11. 7. 2022
Zdaj sem kar naenkrat »sistemsko nesprejemljiva«, se je kandidatka Gibanja Svoboda za predsednico države Marta Kos odzvala na izjavo nekdanjega predsednika Milana Kučana o njeni domnevni neprimernosti za predsedniški položaj, saj bi z njo stranka imela svoje ljudi na čelu vlade, državnega zbora in države.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke