Revija Reporter
Slovenija

Jazbinšek: Kučan inkriminira Jankovićeva sinova

Nenad Glücks

15. dec. 2011 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Problemi Jankovićevih sinov so dejansko problemi Zorana Jankovića, opozarja Miha Jazbinšek.

Skrb soproge Zorana Jankovića ob njegovem odločanju za nastop na volitvah, da njuna otroka ne bosta ožigosana, je upravičena, meni Miha Jazbinšek, mestni svetnik na listi Zelenih Slovenije. V intenzivni volilni kampanji se je razkrilo veliko novega o poslovanju Jankovićevih sinov, na koncu pa izkazalo, da so njuni problemi dejansko problemi njunega očeta. Electa je dejansko v družinski lasti, formalni prenos na sinova pa je ob tem, da je bila zelo obremenjena z zatečenimi hipotekami, pomenil zanju breme, ki mu ne bi bil kos niti šolani nepremičninar, kaj šele gimnazijec.

Jazbinšek opozarja, da sta sinova s tem dobila konec leta 2006 za daljši čas neuresničljivo nalogo, da iz poplavno ogroženih, nedobičkonosnih parcel na Barju naredita dobičkonosen stanovanjski posel. Tako skušata tudi zaradi poslovnega »preživetja« kapitalizirati očetov vpliv, ki ga ima župan politično in upravno tudi pri drugih projektih v Ljubljani.
 
To se je najbolj pokazalo pri sprejetju občinskega prostorskega načrta MOL dejansko mimo njenega mestnega sveta – brez potrebnih soglasij nosilcev urejanja prostora in s podpisovanjem ključnih aktov s strani ministra za okolje in prostor dr. Roka Žarnića na sam dan sprejemanja načrta. Župan ga je v nasprotju z določbo 52. člena zakona o prostorskem načrtovanju objavil v Uradnem listu RS brez navedbe datuma in številke sklepa ministra, s čimer se je zabrisala odgovornost obeh. Jazbinšek opozarja, da je glede števila pridobljenih soglasij in seznanjenosti mestnih svetnikov z njimi Zoran Janković krivo pričal v državnem zboru. 
 
Po Jazbinšku sta si nekdanji predsednik Milan Kučan in poslanka SDS Alenka Jeraj (predsednica parlamentarne komisije, ki je preiskovala nepremičninske posle Jankovićev) v nečem enaka: da bi se izognila inkriminaciji Zorana Jankovića, inkriminirata njegova sinova. Znano je sklicevanje Zorana Jankovića na polnoletnost sinov v poslovnih zadevah, Jerajeva je Jureta Jankovića ovadila zaradi suma krivega pričanja pred komisijo, znana pa je Kučanova izjava o odgovornosti sinov do očeta.
 
Finančno preživetje družine Janković
 
Kakor je bilo navedeno v Pogledih Slovenije, gre za družinski dolg v višini 55 milijonov evrov. Mesečno obročno odplačevanje 201.000 evrov je seveda vprašanje finančnega »preživetja« družine, ki ga še tak »dober pogajalec« Damijan Janković ne more korektno razrešiti. Sinova sta obremenjena z nečim, kar se brez redne investicijske dejavnosti in v razmerah izvorne ljubljanske nepremičninske krize ne more uresničiti.
Vlogi župana MOL in predsednika vlade sta zelo različni. Na županskem mestu je Janković neposredni predstojnik mestne uprave, v mestnem svetu ima absolutno večino.
 
Na državnem nivoju so predstojniki resorjev posamezni ministri v vladi, v parlamentu pa nima večine. Ministrstvo za okolje in prostor bo za Jankovića in vse, kar nosi s sabo, ključno, ugotavlja Jazbinšek. Inflacija stolpnic in 700 hektarjev novih zazidljivih zemljišč, ki jih je Janković v mestni občini Ljubljana načrtoval brez končnih porabnikov in kupcev, je povzročila tudi družbeno neodgovorno ravnanje bank. V zemljišča so plasirale »mrtvi kapital«, ki ga v razmerah ljubljanske demografske projekcije 270.000 prebivalcev ne morejo izkoristiti niti dolgoročno.
 
Kot župan je imel pri ministrih prikrit vpliv že za časa Janševe vlade (v okviru »dogovorov« po zakonu o glavnem mestu), pod Pahorjevo vlado pa kot njihov politični »podpornik«. Na mestu premierja pa bo hitro jasno, kako bo »interveniral« glede delovanja ministrov. Na enak način kot z načelniki v MOL ne bo mogel ravnati z ministri, ki so praviloma avtonomne osebnosti.