Revija Reporter
Slovenija

Izredne razmere v koprskem zaporu

Biserka Karneža Cerjak

17. okt. 2012 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Glavni problem koprskega zapora naj bi bil v prezasedenosti.

Opozorila o tem, da so razmere v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper (ZPKZ) zelo kritične, ne pojenjajo, prezasedenost zapora, kar poslabšuje varnostne razmere, pa so potrdili tudi na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij. Tako naj bi bilo največ zaprtih oseb februarja 2012, ko je bila zasedenost zapora kar 142-odstotna, 10. oktobra pa je bilo še vedno zaprtih 129 oseb, torej deset več od uradne zmogljivosti. Od januarja do septembra 2012 je bilo v povprečju zaprtih 169 oseb, za vse zapornike pa skrbita 102 uslužbenca, od tega 83 v koprskem zavodu in 19 na novogoriškem oddelku.

Kritične pripombe, da je uprava zapora v resnici zelo zainteresirana, da je čim več zapornikov, saj za vsakega izmed njih prejme po 80 evrov, v upravi zavračajo. Zavodi namreč niso financirani iz proračuna po zaprti osebi, temveč imajo le omejena sredstva, vsaka prekoračitev kapacitet pa bi lahko pomenila le dodatne obremenitve in poslabšanje varnostnih razmer. Prav tako po mnenju uprave ne drži, da so v koprskem zaporu pogojni odpusti zelo redki, saj vloge obsojencev za pogojni odpust v vseh zavodih obravnava ista komisija, ki jo imenuje minister za pravosodje.

O tem, da naj bi se v koprskem zaporu bile številne kršitve, zaradi česar naj bi zaporniki napisali že okoli 28 ovadb na tožilstvo, na upravi niso seznanjeni, saj niti v ZPKZ Koper kot na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) niso prejeli nobenega sporočila tožilstva o ovadbah. Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij tudi ni znano, da naj bi ustrezni nadzorni organ zaradi izvajanja nadzora nad porabo zdravil in za nadzora nad tem, katera zdravila so bila porabljena pri zdravljenju odvisnikov z drogami, izvedel nadzor v zaporu. Na naše vprašanje, ali je res, da ima zdravnica, ki sodeluje pri zdravljenju zapornikov, registrirano svoje podjetje z zdravili in ali je bil v podjetju narejen nadzor nadzorstvenega organa, so z uprave pojasnili, da o tem, kateri zdravniki izvajajo zdravstveno varstvo v zaporu, odloča direktor zdravstvenega doma, v tem primeru Zdravstveni zavod v Kopru, kjer je omenjena zdravnica tudi zaposlena.
 
Poleg zdravstvene oskrbe naj bi bilo v zaporu vprašljivo še izvajanje trgovinske dejavnosti, saj naj bi bile cene živil bistveno dražje kot v drugih trgovinah. Slednje so v upravi deloma potrdili, kot razlog pa navedli nezainteresiranost supermarketov, ki imajo grosistične cene, za sodelovanje s premajhnimi odjemniki, med katere sodi zavod; podobne težave naj bi imeli tudi drugi zavodi.

Vprašanje višine cen pa postane skorajda obrobno ob informaciji, da naj bi bila najemnica trgovine Breda Bogataj žrtev izsiljevanja, zato naj bi na policijo v Kopru že podala ovadbo. Po nam dostopnih podatkih naj bi morala Bogatajeva plačati vodstvu zavoda 6.000 evrov (zahtevano je bilo sicer 10.000 evrov) podkupnine, če je želela ohraniti trgovinsko dejavnost v zaporu. Zaradi podane ovadbe naj bi pri vseh dobaviteljih in pri vodstvu zapora začeli kriminalistično preiskavo, po koncu 21. septembra 2009, torej pred tremi leti, naj bi bilo podanih pet kazenskih ovadb.

V Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij, kjer se trenutno ukvarjajo z izredno notranjo revizijo, saj minister za pravosodje Senko Pličanič ni zadovoljen z delom direktorja uprave Dušanom Valentinčičem (slednji je kar 24 zaposlenim podaljšal zaposlitev, čeprav bi se lahko upokojili, med njimi tudi 75-letni sivi eminenci uprave Aldu Carliju, ki ima že 58 let delovne dobe), so nam zatrdili, da generalni urad ne razpolaga z informacijo, da bi bila vložena kazenska ovadba s strani najemnice trgovine, navedbe pa sta po trditvah uprave odločno zanikala tudi vodilna uslužbenca ZPKZ Koper: »S podatki o uvedeni preiskavi nismo seznanjeni oziroma lahko zatrdimo, da pri vodstvu zapora ni bilo nobene preiskave, zato navedbe v celoti zanikamo.« Povsem enako so zatrdili še na Policijski upravi Koper, kjer naj bi kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Koper v letu 2011 obravnavali le eno zadevo v zvezi s koprskim zaporom, in sicer ovadbo paznika za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja, ker je nekajkrat udaril obsojenca.

Trafika24 Logo

Privoščite si nemoteno branje

Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.

Prijava

Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se