Revija Reporter
Slovenija

Janšev »trojanski konj« na volitvah? V državni zbor se lahko prebije tudi Resnica Zorana Stevanovića

Igor Kršinar
1 6.469

22. mar. 2022 6:00 Osveženo: 7:17 / 22. 3. 2022

Deli na:

Zoran Stevanović na protestu proti PCT v Ljubljani.

Bobo

Med strankami, ki bi glede na javnomnenjske ankete lahko dobile veliko glasov ali se celo uvrstile v državni zbor, velja omeniti Resnico Zorana Stevanovića. Gre za proticepilsko stranko, ki bo najbrž pobirala glasove obema političnima blokoma, toda njena suverenistična usmerjenost kaže, da gre za desno stranko.

Stevanović je bil v preteklosti dejaven v SNS Zmaga Jelinčiča, na katere listi je tudi nastopil na prejšnjih državnozborskih volitvah leta 2018 in dosegel največ glasov med njenimi gorenjskimi kandidati. Nato je na lokalnih volitvah nastopil s svojo listo Zoran za Kranj, ki je bila relativna zmagovalka s skoraj 15 odstotki glasov, sam pa se je kot županski kandidat uvrstil v drugi krog, kjer je osvojil dobrih 32 odstotkov.

Zdaj kandidira na Jesenicah, kjer je veliko prebivalstva iz nekdanjih jugoslovanskih republik, čeprav se je še ne dolgo nazaj se je pojavljal v skrajno desno druščini. Januarja 2018 je skupaj s poslancem SDS Brankom Grimsom in ustanoviteljem štajerske varde Andrejem Šiškom nastopil na okrogli mizi Domoljubje v današnjem času, ki jo je organiziral neznani Inštitut za domoljubne vrednote.

Julija lani pa je Stevanović nastopil na videokonferenci skupaj z »rumenim jopičem« Urbanom Purgarjem, znanem po izjavi, da je Hitler heroj, ter Alenom Komanom, soustanoviteljem Domovinske lige in sodelavca skrajnega katoliškega portala Scutum Fidei. Slednji se je udeleževal proticepilskih zborovanj, ki jih je lani organiziral Stevanović, na enem od njih pa smo opazili tudi »generala« Šiškove Štajerske varde Ivana Bolfenka.

Posamezniki iz vrst SDS sprva niso skrivali navdušenja, da je Stevanović na svoje razgrajaške shode pripeljal več privržencev kot petkovi kolesarji, ki jih podpira politična levica, vse dokler se njegovi odnosi z vlado niso zaostrili. Po enem od protestov so ga celo priprli, nato pa kmalu izpustili. Mnogi so prepričani, da je šlo za politično zrežirano igro in da je Stevanović v resnici Janšev »trojanski konj« na volitvah.

Takšnim mnenjem se je Stevanović odločil postaviti po robu z zapisom v overovljeni izjavi, v kateri se je distanciral od SDS in Janeza Janša: »Spodaj podpisani Zoran Stevanović, predsednik stranke Resni.ca, se zavezujem, da stranka Resni.ca nikoli ne bo politično sodelovala s stranko SDS in njenim predsednikom Janezom Janšo. V kolikor bi se to zgodilo, se zavezujem, da bom v istem trenutku odstopil z vseh funkcij.«

Seveda pa takšne četudi overovljene izjave nimajo pravnega učinka. Če bo izvoljen v parlament, bo glede na program težje sodeloval z Robertom Golobom kot z Janezom Janšo. Formalno bo težko v kateri koli vladni koaliciji, lahko pa bo sodeloval podobno kot Jelinčič, ki Janševi vladi zagotavlja svoje glasove v zameno za določene politične kupčije.