Janša pričakuje, da bo decembrski vrh EU uspešen
19. okt. 2012 15:21 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Tokratni vrh EU po pričakovanjih ni prinesel velikih odločitev, je pa pomemben premik naprej, ki obeta, da bo decembrski vrh, ko se pričakujejo konkretne odločitve o poglabljanju evropske integracije - bančne, fiskalne, ekonomske in politične unije - uspešen, je po dvodnevnem vrhu ocenil premier Janez Janša.
V povezavi s časovnim okvirom za vzpostavitev prve faze bančne unije, enotnega bančnega nadzora, je premier pojasnil, da tega ne narekujejo le politična, temveč tudi tehnična dejstva, zaradi česar odločitve terjajo čas.
Po podrobnih razlagah predsednika Evropske centralne banke Maria Draghija je po Janševih besedah postalo jasno, da lahko enotni nadzor začne delovati enkrat v prihodnjem letu, ne takoj s 1. januarjem 2013, kot je predlagala Evropska komisija.
Slovenija se je zavzemala za hitro uvedbo enotnega nadzora, ki je sicer pogoj za neposredno dokapitalizacijo bank iz stalnega reševalnega mehanizma ESM. Premier je kompromis komentiral z besedami, da je "želja eno, realnost pa nekaj drugega".
V povezavi z usmeritvami v okviru drugega stebra poglabljanja integracije - fiskalno unijo, je premier poudaril, da je treba najprej izvesti obstoječa pravila, sicer pa so voditelji pozvali, naj se raziščejo možnosti za vzpostavitev posebne fiskalne zmogljivosti za območje evra.
Ta naj bi imela vlogo spodbujevalca reform in blaženja šokov zaradi kriznega ukrepanja. "Popolnoma jasno je, da je to precej dolgoročen cilj," je ocenil Janša in dodal, da se bodo k temu vprašanju še večkrat vrnili, preden bodo sprejete kakršne koli odločitve.
Nasprotni pol tej fiskalni zmogljivosti je ideja, da bi vsaka članica območja evra z evropskimi oblastmi sklenila pogodbo, s katero bi se zavezala k izvedbi reform. Tudi pri preučitvi te zamisli je do decembra, ko se pričakujejo konkretne odločitve, še precej dela, je menil premier.
Vse usmeritve, o katerih so se dogovorili voditelji, so po Janševih besedah pomemben korak naprej, čeprav dokončnih sklepov ni veliko. Decembra se obeta ne le dinamičen, ampak tudi še daljši vrh, so pa današnji premiki obet, da bo ta uspešen, je sklenil premier.
Objavljamo sporočilo za javnost vlade o izjavah premiera Janše:
Predsednik Vlade RS Janez Janša iz Bruslja: “Strateški koraki ne morejo biti sprejeti čez noč.”
Predsednik Vlade RS Janez Janša je danes po končanem zasedanju Evropskega sveta v izjavi za medije povzel sklepe in vtise razprav, ki so potekale na tokratnem delovnem srečanju evropskega vrha v Bruslju. Izpostavil je, da so vzpostavljanje prave bančne, fiskalne in ekonomske unije strateški koraki, ki tudi v tej krizi ne morejo biti sprejeta čez noč. Ob tem je povedal, da tokratno zasedanje predstavlja napredek v zvezi z dogovori, ki so bili sprejeti na junijskem srečanju. Predsednik vlade je v nadaljevanju spregovoril o sprejeti okvirni časovnici za vzpostavitev in delovanje enotnega nadzorenga mehanizma, o kohezijskih sredstvih, strateških partnerstvih Unije, o odzivih v zvezi s situacijo v Grčiji ter trenutnem dogajanju glede prodaje slovenskih obveznic.
V zvezi z vzpostavljanjem enotnega nadzornega mehanizma je predsednik vlade omenil doseženi dogovor o časovnici za sprejetje zakonodajnega okvirja do konca leta ter o implementaciji mehanizma nekje v letu 2013. Glede fiskalne unije je predsednik vlade poudaril, da je potrebno v celoti implementriati obstoječa pravila in mehanizme za zagotovitev fiskalne discipline in da bo predsednik Evropskega sveta nadalje raziskal možnosti za vzpostavitev fiskalne kapacitete evroobmočja, ki bi lahko bila vzpostavljena na dolgi rok.
Predsednik Vlade RS Janez Janša je povzel tudi stališče EU o situaciji v Grčiji, v katerem Unija pozdravlja napore grških državljanov pri dosedanjem varčevanju in ukrepih za ponovno rast, ter povedal, da se je grška vlada na Evropskem svetu predstavila kot kredibilna, in da ima podporo, da ostane del evro območja.
Razprava o paktu za rast in delovna mesta je potekala umirjeno, saj je besedilo usklajeno, vendar so zaradi kriznih razmer nastale določene zamude pri izvedbi, je dejal predsednik valde.
Danes je del pogovorov tekel tudi o strateških partnerstvih med EU in Kitajsko. Predsednik vlade je dejal, da se gospodarska in siceršnja politika ne bo spremenila. Pomeben del uvodnih in zaključnih nagovorov je potekalo v luči dejstva, da je EU letos prejela Nobelovo nagrado za mir. Kot je povedal predsednik vlade, ima Evropska unija v svetu ugled pri reševanju konfliktnih vprašanj, ter ob tem omenil krizno situacijo v Siriji, katere analiza kaže na veliko kompleksnost tega problema.
Nenazadnje je predsednik vlade odgovarjal na vprašanje o postopku prodaje obveznic in poudaril, da gre za proces, ki zaradi proračunskega deficita nima alternative in da gre za kratkoročno rešitev situacije, brez katere tudi potrebni dolgoročni koraki ne bodo uspeli. Ob tem je poudaril, da plačujemo drago ceno za zadolževanje in da bi ta lahko bila bistveno nižja, če bi vpisali zlato fiskalno pravilo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke