Revija Reporter
Svet

Bo Ukrajina Timošenkovo spustila na zdravljenje v tujino?

STA

19. nov. 2013 12:49 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ukrajinski parlament je za danes predviden začetek obravnave zakona, ki bi zaprti nekdanji premierki Juliji Timošenko omogočil zdravljenje v tujini, prestavil na četrtek. Odločitev parlamenta naj bi bila ključna za podpis sporazuma o krepitvi vezi med Ukrajino in EU, ki je predviden konec meseca na vrhu Vzhodnega partnerstva.

Kot je novinarjem v Kijevu pojasnil predsednik parlamenta Volodimir Ribak, bo parlament v četrtek začel obravnavati zakone, ki zadevajo zdravljenje zapornikov v tujini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Timošenkova se zaradi težav s hrbtom zdravi v bolnišnici zunaj zapora, kjer zaradi zlorabe oblasti prestaja sedemletno zaporno kazen. Nemčija ji je ponudila zdravljenje v svoji bolnišnici.

Poskus, da bi parlament izglasoval zakon, ki bi to omogočil, je minuli teden propadel, saj pristojnemu parlamentarnemu telesu ni uspelo oblikovati predloga ustreznega zakona.

Dovoljenje Timošenkovi, da odide na zdravljenje v tujino, velja za pomemben korak na poti do podpisa pridružitvenega sporazuma med Kijevom in unijo.

Zunanjim ministrom unije se na ponedeljkovem zasedanju v Bruslju še ni uspelo odločiti glede podpisa sporazuma, češ da Kijev še ni izpolnil pogojev. Nekatere članice vztrajajo, da mora nekdanji premierki omogočiti odhod v Nemčijo, druge so popustljivejše.

Obenem obstaja bojazen, da bi podpis sporazuma lahko padel v vodo zaradi pritiskov, ki jih na Ukrajino izvaja Rusija. Ta želi, da se Kijev raje pridruži njeni carinski uniji, v kateri sta Kazahstan in Belorusija.

A Rusija je nesramnih pritiskov na Ukrajino danes obtožila EU. Kot je po srečanju z ukrajinskim kolegom Vladimirjem Makejem dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov, sta se pogovarjala o projektu Vzhodnega partnerstva.

"Poskuse za pospešitev te pobude v duhu stare logike geopolitičnih iger, od katerih nima koristi nihče, ocenjujemo kot neumestne in kontraproduktivne," je dejal.

"Vse od začetka se nas obtožuje, da mečemo polena pod noge in pritiskamo na države, ki jih zadeva Vzhodno partnerstvo, da bi jim preprečili podpise sporazumov o krepitvi vezi z Evropsko unijo," je dejal in menil, da gre za neprimerno utemeljitev.