Revija Reporter
Slovenija

Janša je na twiterju spet hitreje tipkal kot mislil: zabil je nož v hrbet rumenim jopičem in širil neresnice

M. M., STA
20 15.940

25. avg. 2021 18:09 Osveženo: 7:12 / 26. 8. 2021

Deli na:

Knovs na seji, na kateri je obravnaval aktivnosti služb v zvezi z delovanjem skrajno desnih gibanj, po besedah predsednika Knovsa Matjaža Nemca (SD) ni dobil vseh odgovorov. Zato je komisija po njegovih besedah prisiljena vztrajati pri povabilu premierja Janeza Janše "kot ključnega akterja, zato da prepreči porast nacizma v kakršnikoli obliki". Nemec želi zaslišati tudi državnega sekretarja Žana Mahniča: vprašal bi ga, ali je on vezni člen med rumenimi jopiči in kabinetom premierja Janeza Janše. Mahnič je za Večer to zanikal in trdi, da za rumenimi jopiči stoji Damir Črnčec, nekdanji Janšev sodelavec in zdaj svetovalec Marjana Šarca v LMŠ. Janša je na twitterju podobno kot Mahnič projekt rumenih jopičev pripisal Črnčecu, za povrh pa še Domovinski ligi, a se je pri tem uštel z letnicami.

"Seja se bo nadaljevala. Tema je izjemnega pomena za slovensko družbo. Priča smo fenomenu, ki mu nismo bili še do sedaj," je po današnji seji komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) dejal njen predsednik Matjaž Nemec.

Glavno sporočilo s seje je po njegovih besedah, da želijo preprečiti, da bi bili v Sloveniji priča kakršnikoli tragediji "zaradi malomarnosti ali pa podpore kogarkoli s strani odločevalcev". Ob tem je poudaril odgovornost vseh odločevalcev v zvezi s tem.

Nemec je ocenil, da smo v zadnjem obdobju "priča izjemni spremembi v pasivnosti obravnavanja tovrstnih pojavov s strani policije", kar so želeli preveriti z direktorjem policije Antonom Olajem, ki je bil na današnji seji Knovsa. A kot je dejal Nemec, so bili Olajevi odgovori glede njegove vloge v povezavi z rumenimi jopiči in neonacizmom ter o tem, kaj policija počne za to, da bi obvarovala državljane pred vsakodnevnimi grožnjami, skopi.

Nemec je izpostavil tudi ugotovitve, ki jih je v članku v Mladini objavil novinar Erik Valenčič, in dejal, da rumeni jopiči so neonacistična skupina. Ob tem se sprašuje, zakaj se ne da preprečiti rumenih jopičev in zakaj se zdi, da imajo podporo.

Ob tem državnega sekretarja za nacionalno varnost Žana Mahniča sprašuje, "ali je on tisti vezni člen, komunikacijski člen, ki dejansko omogoča povezavo med samim kabinetom predsednika vlade in rumenimi jopiči."

Mahniča sicer danes ni bilo na sejo, na Twitterju je med drugim zapisal, da ima "pametnejše in pomembnejše delo".

Nemec je izpostavil še, da ima opozicija prvič v zgodovini v Knovsu manjšinsko število članov. "To je anomalija, to je nedopustno z vidika nadzora, ampak se poskušamo znotraj teh gabaritov znajti po naših najboljših močeh," je dejal Nemec, ki je bil neuspešen s predlogom za odprtje seje za javnost.

V zvezi s potekom seje so se oglasili tudi koalicijski člani Knovsa, ki so v skupnem sporočilu za javnost poudarili, da danes niso nasprotovali javni seji. "Koalicijski člani odprtju seje nismo bili nenaklonjeni, a je bilo zaradi zlorabe poslovnika s strani predsedujočega koaliciji onemogočeno, da bi podprla sklep o odprtju seje za javnost," so zapisali.

Seja po njihovih navedbah ni potekala skladno z vsebino točke dnevnega reda, prav tako na seji ni bilo podanih nobenih novih dejstev, so navedli. "Iz navedenega je moč razbrati, da predsedniku Knovsa ni bilo v interesu, da bi prisotni govorili o vseh oblikah radikalizmov in ekstremizmov, to pa nakazuje, da gre za še eno od političnih zlorab omenjene komisije," menijo koalicijski člani Knovsa, ki glede na izjave po seji Nemcu očitajo prirejene izjave, zavajanje javnosti in zlorabo seje za politično obračunavanje.

Ob tem so koalicijski poslanci navedli še, da ostro nasprotujejo vsem oblikam pojavov sovraštva in nestrpnosti in da so zaskrbljeni nad porastom levega ekstremizma, "saj je slednje preraslo v pozive k ubojem in fizičnemu obračunavanju, čemur smo bili priča tudi pred DZ RS".

Novinar Erik Valenčič, ki je na seji predstavil nekatere svoje ugotovitve iz 13-letnega preiskovanja neonacističnih gibanj pri nas, je po seji v izjavi medijem izrazil upanje, da bo tokratna komisija v tej sestavi vendarle prišla do nekih zaključkov.

Na dogajanje se je na Twitterju že odzval premier Janez Janša. "Precej komično zveni, ko o ekstremizmu predava notorični podpornik in promotor terorizma. Promovirajo pa ga tisti, ki se klanjajo množičnemu morilcu, grozijo drugim s smrtjo ali operirajo iz ukradene judovske vile," je zapisal Janša in dodal s ključnikoma označeni besedi Hamas in Valenčič ter omenil še stranko SD, iz katere prihaja Nemec.

Janša je nadaljeval z očitki na račun bivših somišljenikov in sodelavcev. Stranka Domovinska liga Bernarda Brščiča in njegov nekdanji zaupnik Damir Črnčec naj bi stali za rumenimi jopiči, je na twitterju namignil premier.  Pri izjavah rumenih jopičev "opažamo podobne provokacije, kot leta 2018 pri izjavah stranke Dom," je tvitnil Janša in dodal: »Kasneje se je pokazalo, da se za njimi skriva #VohunčekMurči in @StrankaLMS."

Janšev tvit je razbesnil Domovinsko ligo, ki mu je na twitterju pomenljivo odgovorila: "Kako je lahko DOM leta 2018 po diktatu Črnčeca in LMŠ provocirala, če je bila registrirana šele 26.2.2019?" DOM zavrača kakršnekoli povezave s Črnčecem in Janši očita: "Težko zapišeš več laži z manj kot 240 znaki."

V Domovinski ligi še vztrajajo, da nimajo nič z Janšo, a že pred dvema letoma je ena od ustanovnih članic stranke Lucija Šikovec Ušaj, ki je po sporu z Brščičem hitro zapustila DOM, na twitterju razkrila zakulisni način delovanja Janeza Janše. Med drugim je objavila dopisovanje z njim, v katerem ji je svetoval, kako organizirati "spontane" proteste.

L. Šikovec Ušaj v intervjuju za Reporter: Če mi Janša že vnaprej zagrozi, da se bo zlagal, potem se verjetno laže tudi o drugih

Janševo odrekanje rumenim jopičem je nenavadno, saj so se njegovi ministri v zadnjem času nekajkrat zavzeli zanje. Kulturno ministrstvo Vaska Simonitija je denimo nedavno podelilo status javnega interesa Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot, ki ga vodi vidni član rumenih jopičev in občudovalec Adolfa Hitlerja Urban Purgar. Notranji minister Aleš Hojs in generalni direktor policije Anton Olaj pa sta brezkompromisno disciplinirala vodstvo ljubljanske policije, med drugim tudi zato, ker so policisti na junijskih protestih na Prešernovem trgu aretirali več članov rumenih jopičev.