Nekdanji odgovorni urednik Dela in urednik notranje politike v Večeru Peter Jančič je spisal knjižni prvenec »Fake news« – Lažnive novice. V njem predstavlja nekaj večjih manipulacij in njihova ozadja. Kot pravi, piše le o tistem, kar je bilo osebno in boleče.
To so zgodbe o Ultri Gregorja Golobiča, o neonacistih Sebastjana Selana, o »borcu proti korupciji« Goranu Klemenčiču, o domnevnem sinu Franca Rodeta Petru Stelzerju, o mariborski vedeževalki Franca Kanglerja, o razlogih, da je Delo pisalo, da se je denar iz Patrie namesto pri Janezu Janši znašel na računu SDS, o migrantskih težavah Mira Cerarja, o farmacevtki in Stožicah Zorana Jankovića, o nastopu Milana Kučana v Slaviji …
Zadržimo se pri pozabljenih neonacistih. Jančič pokaže, kako so bila prisluškovanja Sove, ki ji je takrat načeloval Selan, s pomočjo sodišča (predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše) zlorabljena za objavo v Delu pred volitvami leta 2011.
»Zbrani podatki obveščevalcev sicer niso pokazali kaj posebej zaskrbljujočega. A z nekaj domišljije in novinarskih obrtniških dodatkov o obisku gorenjskih mladincev v parlamentu, po katerem jih je vodil Branko Grims, je nastala zanimiva predvolilna manipulacija.« Masleša po volitvah prisluškovanja domnevnim desnim skrajnežem ni več dovolil, je pa pomagal, pripominja Jančič, da je Janša konča v zaporu, ker je močneje učinkovalo.
Februarja so ga odpustili z Dela, kar mu je omogočilo, da je knjigo (izšla je pri založbi Družina) dokončal in zasnoval spletni časopis. Kako se je počutil v redakciji, pričuje ta stavek: »Zgodilo se je celo, da so moj podpis v časopisu otročje preoblikovali v Peter Janšič in pozabili popraviti pred objavo.«
Piše v zanj značilnih kratkih stavkih in ne dosti daljših odstavkih. Intrigantno, kratkočasno, predvsem pa poučno ogledalo medijem.
DANES ZVEČER OB 19. URI BO NA KNJIŽNEM SEJMU V CANKARJEVEM DOMU V DEBATNI KAVARNI RAZPRAVA O JANČIČEVI KNJIGI FAKE NEWS
Kljub temu da se obraz sveta intenzivno spreminja, medijskih in političnih manipulacij ni konec. Prej bo konec medijev. Poskusi vplivanja so del sodobnih družb, v katerih na ta način potekajo spopadi za oblast. Cela množica ljudi je zaposlenih v različnih vejah oblasti, agencijah, v političnih strankah, po podjetjih in še kje, njihovo delo pa je vplivati na novinarje in medije ter predvsem na ljudi. Kakšni so načini manipuliranja, čeprav se spreminjajo in so nepredvidljivi, bodo v pogovoru z Manico Ferenc odstirali gostje: Peter Jančič, Tino Mamić, Silvester Šurla