Snoj nam je v intervjuju pojasnil od kdaj je ideja, da bi zgradili fuzijsko elektrarno, kdo je dal pravzaprav to idejo, pa tudi zakaj ni prišlo takoj do realizacije projekta pri katerem se na Zemlji poskušajo ustvariti procesi, ki se naravno izvajajo na Soncu.
Razkril nam je koliko Slovencev sodeluje pri projektu ITER in kakšna je njihova vloga, prav tako pa pove, kakšno je mnenje drugih partneric glede slovenskega prispevka pri projektu.
Pojasnjujemo razlike med fuzijsko elektrarno in klasično jedrsko elektrarno, kot je denimo slovenska v Krškem. Zanimalo nas je med drugim koliko goriva je potrebno za jedrsko elektrarno in koliko za fuzijsko, da delujeta isto časa in proizvedeta isto energije. Luka Snoj nam je odgovoril tudi na to vprašanje.
Odgovoril je pa tudi kdaj bo naše električne naprave poganjala elektrika iz fuzijske elektrarne in če se bo splačalo elektriko proizvajati s fuzijo, glede na to, da je toliko drugih virov iz katerih lahko pridobivamo električno energijo.
Fuzija je torej prihodnost, a kje je svet trenutno? V dvesto letih se ni skoraj nič spremenilo. Še vedno turbine v elektrarnah poganja para, kot pri Wattovem parnem stroju, pa tudi termoelektrarne države še vedno gradijo, kjer paro za poganjanje turbin pridobivajo s segrevanjem vode z lignitom.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24