Prvak SNS kljub svoji preroškosti na začetku mandata ni pričakoval, da bo že nekaj dni po objavi »cenika« odstopil premier Marjan Šarec in da se bo oblikovala nova vladna koalicija. Nekaj časa je kuhal zamero do Janše, ki mu je »ukradel« poslanko, zlasti po neposrečenem tvitu Vinka Gorenaka, ki je med tistimi, ki klečijo na koruzi pred Janševimi vrati, »v sanjah« videl tudi Jelinčiča. »Ne nameravam klečati na koruzi pred vrati kogarkoli,« se je odzval Jelinčič, ki je zavrnil pogovore z Janšo o novi vladi. Toda pred glasovanjem o njegovem mandatarstvu ni razkril kart, češ da je glasovanje tajno. Je pa njegov poslanec Ivanuša napovedal svojo podporo Janši. Prav tako so 13. marca vsi poslanci SNS podprli Janševo vlado.
Jelinčič je tako še enkrat zamenjal plašč in se vrnil v Janšev objem. Tako je s poslancema narodnih manjšin podpisal sporazum o sodelovanju z vladajočo koalicijo, SNS ni podprla interpelacije zoper ministra Zdravka Počivalška, prav tako je glasoval proti razrešitvi ministra Aleša Hojsa, en njegov poslanec se je vzdržal, tretji pa je manjkal. Septembra je SNS podprla proračun za leto 2021 (Jelinčič je takrat manjkal), novembra pa proračun za leto 2022. Prav tako se ni pridružil rušiteljem Janševe vlade iz KUL, poslanci SNS podobno kot SDS in NSI niso dvignili glasovnic pred glasovanjem o konstruktivni nezaupnici.
Pričakovati je, da bo Jelinčič podpisal še en sporazum, ki ga ponuja Janša, ter da bo podpiral njegovo vlado do konca mandata. Po izstopu Desusa ima Janševa vladna koalicija 41 poslancev SDS, NSI in SMC, skupaj z Robertom Polnarjem, obema poslancema narodnih manjšin in tremi poslanci SNS pa 47, ob čemer lahko računa še na občasno podporo političnih »dvoživk« iz Desusa.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24