Igor Kršinar o Ivanu Krambergerju: predstavitev biografije o dobrem človeku iz Negove
7. jun. 2022 17:13 Osveženo: 1:41 / 08. 6. 2022


Predstavitev knjige Komu je bil napoti Ivan Kramberger, ki jo je napisal Reporterjev novinar Igor Kršinar.
Komu je bil napoti Ivan Kramberger, se v novo izdani knjigi sprašuje novinar Igor Kršinar. To ni knjiga o nedokazanih teorijah zarot, temveč knjiga, ki prikazuje Krambergerjev politični program in kaže, kdo so bili njegovi volivci, je dejal. O svojih spominih na Krambergerja sta na predstavitvi spregovorila tudi Lojze Peterle in Milan Kučan.
Krambergerjev program je bil zelo podoben desnosredinskim strankam, kot sta bila programa Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in Slovenske kmečke zveze, ki se je kasneje preimenovala v Slovensko ljudsko stranko (SLS), ugotavlja Kršinar.
Od programov teh strank se Krambergerjev razlikuje po tem, da nasprotuje vrnitvi cerkvenega premoženja in prepovedi splava. Ob tem ima pozitiven odnos do takratnega predsednika Milana Kučana, čeprav po drugi strani nenehno kritizira komuniste, je povedal. Kot edini med takratnimi predsedniškimi kandidati se tudi jasno izrazi, da je za zasebne šole in zasebne bolnice, seveda ob javnih. Zavzema pa se tudi za to, da bi bil verouk del pouka, vendar le za tiste, ki si tega želijo.
Nekdanji premier Lojze Peterle in Reporterjev novinar Igor Kršinar.
Kršinar meni, da je bil Kramberger svojevrsten populist z značilnim samozavestnim nastopom. Samega sebe je tako pogosto naslavljal v tretji osebi. Denimo "Kramberger ne rabi šol, ker se tak človek rodi na tisoč let", ga navaja. V štajerskem narečju ga je bilo slišati "fkraj od Srbov", ko se je opredelil za odcepitev in proti idejam o konfederativni Jugoslaviji.
Njegova ciljna skupina so bili obubožani delavci, starejši, verni, ženske in manj izobraženi volivci, našteva Kršinar. Glasovi pa so se od njega selili ali k strankama SKD in SLS ali pa so se izgubili.
Reporterjev novinar Igor Kršinar in Peter Dobaj, odgovorni urednik knjižne produkcije pri Kulturnem centru Maribor
Ta mož je imel iz mladosti zelo trpko izkušnjo, se Krambergerja spominja takratni predsednik vlade Lojze Peterle, ki je h knjigi prispeval spremno besedo. Meni, da je nagovarjal sebi podobne in govoril na prisrčen način. "Z njim si lahko šel na dva deci," se je slikovito izrazil, "ta mož ni bil burkež, kot bi ga nekateri radi predstavili. Hudirjevo natančno je vedel, kaj je pri nas narobe".
Nekdanji predsednik republike Milan Kučan glavno Krambergerjevo zaslugo vidi v tem, da je znal razelektriti tedanjo napeto situacijo. Zlasti pa poudarja, da v njegovih nastopih ni bilo nobene sovražnosti, od česar bi se lahko nekaj naučili tudi aktualni politiki.
Kot osebnost, ki je pritegnila, nasmejala in dala razmisliti se ga spominja Marko Demšar, ki je bil takrat med njegovimi protikandidati na predsedniških volitvah. Spremno besedo h Kršinarjevi knjigi Komu je bil napoti Ivan Kramberger sta prispevala tudi Kučan in Demšar.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke