Revija Reporter
Slovenija

Golobova čistka v vladi? To so najšibkejši ministri, ki bi jih lahko odstrelil

Igor Kršinar
2 4.578

6. jul. 2023 6:00

Deli na:

Druga, "osvežena" vlada Roberta Goloba - kako dolgo bo trajalo, preden jo bo znova prenovil?

STA

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je razočaral koalicijo, SDS mu je z interpelacijo podaljšala politično življenje. Vseeno naj bi bil že na izhodnih vratih, premier Robert Golob pa naj bi razmišljal še o menjavi nekaterih drugih ministrov, ki so ga razočarali.

Vsekakor se vlada in stranka Roberta Goloba veliko bolje držita v primerjavi z vlado in stranko Mira Cerarja, ki je leta 2014 zmagal s podobno velikim odstotkom glasov volivcev. Cerarjeva vlada je zaupanje javnosti izgubila že po enem mesecu, stranko SMC pa je po dveh mesecih prehitela SDS. Poslansko skupino SMC sta že kmalu po začetku mandata zapustila dva poslanca (na volitvah je dobila SMC 36 poslancev), po letu dni je prišlo do nesporazumov med predsednikom vlade Mirom Cerarjem in predsednikom državnega zbora Milanom Brglezom, ki je sicer do konca mandata vztrajal v poslanski skupini. Poleg tega je Cerarjeva vlada v prvem letu izgubila pet ministrov, enako tudi vlada Marjana Šarca.

A vendar je Šarca težko primerjati s Cerarjem in Golobom, saj je na volitvah dobil polovico manj glasov od Janševe SDS, po prevzemu vlade pa je njegova LMŠ v nekaj mesecih postopno prehitela SDS, Šarec pa postal celo najbolj priljubljen politik. Goloba pa že dolgo ni videti na vrhu lestvice priljubljenih politikov, to mesto po odhodu Boruta Pahorja iz predsedniške palače s kratkim premorom zaseda poslanec SDS Anže Logar, nekdanji »neodvisni predsedniški kandidat, ki je pred kratkim ustanovil društvo Platforma za sodelovanje. Takoj za njim pa predsednica države Nataša Pirc Musar, ki ga je premagala na predsedniških volitvah.

A vrnimo se h Golobovi Svobodi. Drugače od Cerarjeve in Šarčeve vlade je njegova vlada doslej izgubila samo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, ki je odstopila po obtožbah, da si premier skuša politično podrediti policijo, nato pa se čez nekaj časa preselila v urad predsednice Pirc Musar. Večkrat se sicer napoveduje, da bi premier jeseni utegnil izvesti rekonstrukcijo vlade in zamenjati še nekaj ministrov, med njimi tudi zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana, ki izgublja zaupanje tako koalicije kot stroke (k odstopu ga je pozval tudi vodja strateškega sveta Erik Brecelj) in civilne družbe (Glas ljudstva), celo svoje stranke.

Zadnja poteza SDS, ki je zoper njega vložila interpelacijo, ga lahko še nekaj časa obdrži na ministrskem položaju, saj mu je koalicija napovedala podporo. Tako se lahko zgodi, da bo septembra Loredan uspešno prestal interpelacijo, nato pa bo moral iti stran. Bodisi bo (na premierjevo željo) odšel sam in bo odstopil, bodisi bo premier z interpelacijo zamenjal še nekaj drugih ministrov, pri čemer se kot najšibkejši členi omenjajo še ministrica za digitalizacijo Emilija Stojmenova Duh, minister za naravne vire Uroš Brežan, v zadnjem času pa tudi šolski minister Darjo Felda in za visoko šolstvo Igor Papič, iz SD in Levice pa kohezijski minister Aleksander Jevšek in minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24