Enotnost ne sme biti enoumje, je uvodoma dejal svetovalec predsednika republike in nekdanji ustavni sodnik dr. Ernest Petrič. »Enoumje si upam skoraj reči, je večja katastrofa kot pa neenotnost. Raje živim v družbi, ki ni enotna kot pa v družbi, kjer bi vladalo enoumje. To ali drugačno,« je dejal Petrič in dodal, da je enotnost vrednota. »Neka družba naj bi bila čimbolj enotna, zlasti družba urejena v državo, kajti navsezadnje se država srečuje z izzivi, z interesi drugih in zato je enotnost neke družbe ali države pomembna vrednota, daje tej državi kredibilnost in tudi neko moč.«
Nekdanja generalna državna tožilka Barbara Brezigar je opozorila na geslo »Skupaj zmoremo več«, ki ga je leta 2002 uporabljala v kampanji za predsednico države. »V to sem še vedno prepričana danes, čeprav se še nismo tako povezali, da bi res skupaj zmogli več,« je povedala. Po njenih besedah so v kampanji zastopali stališča, da so predsodki slaba stvar, da potrebujemo ljudi s širino duha, s svobodnih duhom, »da je potrebno v tem smislu stvari spremeniti in to mislim, da velja še danes, da je potrebno danes na tem področju še ogromno narediti in tukaj pa je pomembna tudi vloga medijev.«
Nekdanja evropska poslanka dr. Romana Jordan verjame, da raznolikost v Sloveniji pomeni neko dodano vrednost, nato pa spomnila na enotnost evropskih poslancev pri sprejemanju resolucije o Evropski zavesti in totalitarizmu, ki pa je slovenski parlament, kljub številnim poskusom, še ni sprejel, z njo se je le seznanil. Sama vidi problem v tem, »da ne sprejmemo raznolikosti, na podlagi katere bi sprejeli nek enoten odgovor, ki bi bil dober za ves narod. Strinjam se, problem lustracije in obsodbo teh režimov vlečemo iz preteklosti v sedanji čas, in nam je cokla, in zaradi tega vsi izgubljamo.«
Uvodno razmišljanje je na okrogli mizi pripravil profesor na Škofijski klasični gimnaziji, sicer član Odbora Prebudimo Slovenijo PROF. Jože Kurinčič. Med vrednotami pri katerih bi se morali poenotiti je izpostavil družino kot osnovno celico družbe. »Narod, ki ne skrbi za zdrave družine, ne more preživeti. Slovenci bi se morali bistveno več pogovarjati o tem, kako ustvarjati dobre pogoje za družinsko življenje. Gojiti kulturo življenja.«
Posnetek okrogle mize:
Dr. Ernest Petrič: Enoumje je večja katastrofa kot pa neenotnost
30. mar. 2019 14:19 Osveženo: 14:19 / 30. 3. 2019
Civilna pobuda Prebudimo Slovenijo je danes v Zavodu sv. Stanislava pripravila okroglo mizo. Na njej so se spraševali, kako zagotoviti in ohraniti enotnost Slovencev in drugih državljanov Slovenije. Gostje so se strinjali, da ni mogoče doseči popolne enotnosti, da pa je potrebno pri ključnih ciljih za prihodnost naše države najti skupni jezik.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke