Davčne oaze, skrivalnice slovenskega denarja, nepremičnin in jaht
24. okt. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Slovenci smo po dosedanjih ugotovitvah Dursa v davčnih oazah od leta 2010 utajili za 12,5 milijona evrov davkov. Skupni promet, ki smo ga ustvarili v davčno ugodnejših okoljih, pa znaša 1,6 milijarde evrov. To je res veliko, poštne predale v davčno varnih državah pa izkoriščajo povsod: na svetovni ravni je promet v davčnih oazah vreden kar 21 milijard dolarjev.
Skušnjava je zelo velika. Kapital v davčno ugodnejših okoljih se namreč lahko obrestuje veliko bolje kot v preobdavčenih državah, kakršna je Slovenija. Ko govorimo o davčnih oazah, je treba najprej pojasniti, da so poslovanja številnih podjetij v tistih državah povsem legitimna in legalna, s tako poslovno politiko pa ne kršijo nobenega zakona.
Skušnjava je seveda precejšnja, na to je opozoril tudi DURS v nedavno predstavljenem vmesnem poročilu o nadzoru poslovanja z davčno bolj ugodnimi območji, v katerem je zapisano: »Poslovanje z davčno ugodnimi področji ni prepovedano, je pa tudi na podlagi zbranih podatkov in analiz mogoče trditi, da gre za tvegane transakcije, ki morajo biti predmet posebnega, ciljno usmerjenega nadzora.«
V TISKANI IZDAJI VEČ O PODJETJU BREZ ZAPOSLENIH, KI JE V PANAMO NAKAZALO 25 MILIJONOV EVROV; KATERI SLOVENSKI GOSPODARSKI GIGANT JE V DAVČNJIH OAZAH USTVARIL 200 MILIJONOV PROMETA; KATERI SLOVENSKI BOGATAŠI SVOJE PREMOŽENJE SPRAVLJAJO NA CIPER, V LUKSEMBURG ALI NA NIZOZEMSKO.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke