zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

tina gaber robert golob krizarjenje ickoti Reporter.si

Golob ni imel časa razmišljati o naši ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Nemški davčni inšpektorji v množičen lov za utajevalci

Deli na:
Nemški davčni inšpektorji v množičen lov za utajevalci

Foto: Reuters

Okoli štiristo nemških davčnih inšpektorjev je v torek izvedlo množično racijo za davčnimi utajevalci, do katerih so prišli s pomočjo kupljenih tajnih podatkov iz švicarskih bank. Nemška davčna uprava si na ta račun obeta izterjavo za kar pol milijarde evrov nepobranih obveznosti do države.

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa so davčni inšpektorji v torek izvedli okoli 200 hišnih preiskav po vsej Nemčiji. Na seznamu, ki so ga od informanta kupili za 4,4 milijona evrov, naj bi bilo več kot 10.000 strank v različnih institucijah v Švici, ki naj bi se izogibali plačilu davkov v Nemčiji.

Zgoščenko je kupila vlada dežele Porenje-Pfalško in kot je dejal deželni finančni minister Carsten Kühl, so podatki "avtentični in odlične kakovosti". "Glede na dosegljive podatke pričakujemo, da bomo po vsej državi povrnili za okoli 500 milijonov evrov neplačanih davkov," je dejal in napovedal nove preiskave v prihodnosti tudi na novih lokacijah.


Nemčija je doslej že nekajkrat kupila podatke o imetnikih tajnih računov v švicarskih bankah in nato pozivala k samoprijavi vseh, ki so se s tovrstno pomočjo izogibali plačilu obveznosti v Nemčiji. Kühl je izrazil presenečenje, da je približno štiri leta po prvi tovrstni akciji nemških oblasti "še vedno toliko davčnih grešnikov s toliko kriminalne energije".

Nemčija je sicer vodilna država v boju proti davčnim oazam. Bila je tudi glavna zagovornica ostre linije proti Cipru, ki naj bi bil po mnenju vodilnih nemških politikov "pralnica denarja" za ruske tajkune.

A nakupi tovrstnih podatkov o davčnih utajevalcih so v Nemčiji precej kontroverzna tema. Združenje nemških davkoplačevalcev je tovrstno prakso celo obsodilo, ker da država na ta način podpira dejanja kriminalcev, ki so do podatkov bank prišli po nezakoniti poti. Poudarjajo, da bi morala Nemčija v prvi vrsti predvsem skleniti ustrezen sporazum s Švico in podobnimi državami, ki bi preprečeval tovrstno izogibanje davčnim obveznostim.