Damijan o Cipru: EU je članicam »dala nežno vedeti«, kaj jih čaka, če ne sodelujejo
25. mar. 2013 15:09 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Ciprska uvedba enkratnega davka za vloge nad 100.000 evrov bo po mnenju analitika Žige Gregorinčiča iz družbe Alta Invest edinstven primer, sicer pa zelo tvegana poteza, ki bi gospodarstvo lahko pripeljala na kolena. "Dvomim, da bi bile podobne rešitve uporabljene pri drugih državah oz. v Sloveniji," je dodal.
Investitorji so po njegovih besedah bolj kot na dejstvo, da bodo na Cipru dopustili propad večje banke, osredotočeni na to, kako se bo porazdelilo breme financiranja.
"Po zadnjih podatkih so se v Cipru odločili, da bodo bremena prenesli na lastnike podrejenih, nadrejenih obveznic ter depozitov. Dejstvo, da so v reševanje vključili lastnike depozitov nad 100.000 evrov je do sedaj unikatno. To je bila glede na svetost depozitov precej tvegana poteza, saj lahko povzroči bankrot ter bančni sistem in posledično gospodarstvo pripelje na kolena," je povzel.
Po drugi strani pa ga takšna razrešitev ni presenetila, saj se ciprske banke financirajo v glavnem z depoziti in druge rešitve ob upoštevanju, da mora Ciper sam zagotoviti sredstva, niti ne pridejo v poštev. Ob tem je Gregorinčič izrazil dvom, da bi bile podobne rešitve uporabljene še kje drugje, saj je bil napad na depozite hkrati del boja proti ciprskemu statusu davčne oaze.
"EU si ne more privoščili ponavljanja te rešitve v drugih državah, saj bi se zaradi špekulacij lahko odliv denarja iz bank pojavil tudi pri drugih problematičnih članicah EU, kot sta Italija in Španija. Posledično vidim Ciper kot izoliran problem, ki se drugje ne bo podobno reševal in ni relevanten za Slovenijo," je sklenil Gregorinčič.
"S tem je EU pokazala, kakšne pogoje bo postavljala drugim državam v vrsti za finančno pomoč. Tudi Sloveniji," pa je komentiral ekonomist Jože Damijan. Bolj kot bodo države trmoglave in se poskušale pogajati o pogojih za rešitev, bolj ostri bodo pogoji trojke, je dodal.
Ker je Ciper sprva nasprotoval nizki enkratni obdavčitvi bančnih vlog, je moral pristati na bistveno strožje pogoje za finančno pomoč od prvotnih, kar Damijan ocenjuje kot učinkovito lekcijo EU vsem ostalim državam. Po vzoru bratov Dalton je ostalim državam "dala nežno vedeti", kaj jih čaka, če bodo izbirčne ali ne dovolj kooperativne pri reševanju lastnih težav, je zapisal na svojem blogu.
Lekcija za Slovenijo je po njegovem mnenju očitna. Če nova vlada do sredine maja ne bo uspešna pri prepričevanju finančnih trgov, da ji posodijo denar za refinanciranje zapadlih obveznosti, se mora pripraviti na "koncesije", ki jih bo morala dati trojki, opozarja Damijan.
Finančni ministri držav v območju evra so v zgodnjih jutranjih urah na izrednem zasedanju v Bruslju potrdili dogovor Cipra in trojke - Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada - o programu do desetih milijard evrov pomoči tej evrski državi. Dogovor med drugim po novem predvideva, da bodo zavarovane vse denarne vloge do 100.000 evrov.
Veliki varčevalci v največji ciprski banki Bank of Cyprus, ki imajo denarne vloge nad 100.000 evri, pa bodo medtem zaradi enkratne dajatve ob okoli 30 odstotkov.
Drugo največjo ciprsko banko Laiki bodo zaprli, njeni nezavarovani depoziti nad 100.000 evri bodo zamrznjeni, v okviru konverzije depozitov za lastniški delež pa se jih bo porabilo za poravnavo dolgov Laikie in dokapitalizacijo Bank of Cyprus.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke