Revija Reporter
Slovenija

Štefanec: Odstopil ne bom, odstaviti me ne morejo

12. mar. 2014 13:13 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Odstopil ne bom, odstaviti me ne morejo, predsednik republike pa bi lahko preklical svoj ukaz, kar se v Sloveniji še ni zgodilo, vendar pa bi moral to dejanje obrazložiti," je na tiskovni konferenci v murski Soboti povedal predsednik komisije za preprečevanje korupcije Boris Štefanec. "Težko bi se pogledal v ogledalo, če bi odstopil," pravi.

Novoimenovani predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec napoveduje, da bo ukaz predsednika republike o imenovanju za predsednika KPK za šestletni mandat izpolnil v celoti. "Od takrat se ni zgodilo nič, kar bi pri meni sprožilo razmislek o odstopu, torej odstopil ne bom," je odločen.

Kot je Štefanec povedal v izjavi za javnost, drži, da je predsednik republike Borut Pahor v petek na novinarski konferenci povedal, da postopek izbire ni takšen, kot bi si ga želel in da bi ob dejstvu, če bi mu postopek dopuščal več samostojnosti, izbral morda drugače. "A takoj po konferenci se je Pahor pogovarjal z nami in izrecno povedal, da se je za nas tri odločil ob trdnem prepričanju, da se je dobro odločil tudi v skladu s predlogi izbirne komisije, a da je želel le kritizirati sedanji postopek," je dodal.

Sam tega nastopa nikakor ni razumel kot nekakšne nezaupnice "in namigi, da bi moral predsedniku že takrat pomoliti svojo odstopno izjavo na servieto ali žepni robček, se mi zdijo skrajno neprimerni. In bodite prepričani, da dam veliko nase," je zatrdil Štefanec.

Ob tem se je vprašal, zakaj so v Sloveniji vedno pripombe na odločitve, ki jih je nekdo sprejel, in to skladu z ustavo in zakoni, in dodal, da nismo sposobni spoštovati avtoritete predsednika, da je odločal legalno, legitimno ter po premisleku.

Pojasnil je, da ga Pahor v razgovoru 5. marca ni vprašal o politični opredelitvi in morebitnem članstvu v kakšni stranki. Je pa istega dne dobil vprašanje o članstvu v stranki iz urada predsednika republike. Odgovoril je, da je član PS. "Torej predsedniku nikoli nisem ničesar zamolčal," je poudaril.

Za izstop iz stranke se je odločil, ker mu je takrat Pahor na razgovoru dejal, da je prav njega izbirna komisija predlagala kot edinega kandidata za predsednika, a da se še ni odločil, ker je želel opraviti razgovor še s kandidati za namestnika. "Prav zaradi tega in da to dejstvo ne bi bilo kakšna ovira za moje delo, če bom za predsednika KPK res imenovan, sem se odločil izstopiti iz stranke," pravi Štefanec.

O fotografiji, danes objavljeni na spletu, na kateri je s tajnikom PS Butino in poslancem Fickom, pa dejal, da je "nastala na ustanovnem sestanku mestnega odbora stranke v Murski Soboti in da so vsi drugi komentarji ob fotografiji skrajno netočni".

Sicer pa je poudaril, da je politična opredelitev ustavna človekova pravica in temeljna svoboščina, izbirna komisija pa bi kršila ustavo, če bi ga spraševala o mojih političnih opredelitvah. "Vsi, ki se sklicujejo na mojo politično opredelitev kot na okoliščino, ki onemogoča moje delo predsednika KPK, pa kršijo že navedena ustavna določila, kar je nasploh problem v Sloveniji," je povedal Štefanec.

Glede odzivov javnosti Štefanec pravi, da seveda ima pravico biti kritična do celotnega postopka izbire predsednika KPK, biti nezadovoljna z njo, kljub vsemu pa bi morala spoštovati odločitve predsednika.

Manj pravice pa imajo pri svojih javnih nastopih in razmišljanjih politiki, predvsem tisti, ki vodijo posamezne stranke, ki pa v vseh svojih nastopih morajo vztrajati na spoštovanju ustave in zakonov, preden vsevprek kritizirajo. "Pravica, ki si jo je v svojih izjavah vzel gospod Erjavec in slovenski javnosti izjavlja, da bo KPK mrtva, če novi predsednik ne odstopi, je pravica, ki je nima, ker pomeni direkten napad na ustavo ter zakon o integriteti in preprečevanju korupcije," pravi.

Za oba namestnika je Štefanec žalosten, ker sta odstopila, a jima njune pravice ne odreka, zato tega ne komentira, meni pa, da lahko odstopita šele, ko bosta funkcijo namestnikov prevzela.

Na vprašanje, ali se ne boji očitkov o pristranskosti, je odgovoril, da sta zadevi Jankovič in Janša na protikorupcijski komisiji končani. "Če bodo zadeve razveljavljene in vrnjene komisiji, se bomo seveda morali z njimi tudi ukvarjati. Predvsem se pa bomo ukvarjali s 4900 drugimi," je dejal.

Dodal je, da Zorana Jankovića pozna, "on pa mene ne, in to kaže, da sem bil samo član, ki se ga ni slišalo, niti nisem čutil potrebe po tem, da svoje stališče razlagam v stranki". Meni tudi, da bi zaradi vsega, kar se je dogajalo, Jankovič kot predsednik stranke moral odstopiti, saj je sedaj prav zaradi teh njegovih postopkov stranka njegov ujetnik.

Po prepričanju Štefaneca predsednik države pri postopku ni storil ničesar narobe, pač pa je ravnal zelo korektno, ker ni spraševal o vprašanjih, ki bi lahko bila sporna, o izbrisanem magnetogramu meni, da bi bilo bolje, če bi posnetki obstajali. "Pahor me tudi ni nikoli pozval k odstopu, le predlagal je, da naj premislim o normalnem delovanju zaradi očitkov in to sem tudi storil," je še povedal novi predsednik KPK.