Revija Reporter
Slovenija

Čušu daje prav tudi ustavni pravnik Jurij Toplak: V primeru dvojne kandidature se ne sme zavrniti celotne liste

STA

10. maj. 2018 13:09 Osveženo: 14:51 / 10. 5. 2018

Deli na:

Jurij Toplak

Bobo

V stranki Andrej Čuš in Zeleni Slovenije verjamejo, da bo vrhovno sodišče popravilo "fiasko" državne volilne komisije, ki je zaradi kandidature Milene Babič na listah dveh različnih strank v celoti zavrnila listo stranke v volilni enoti Ljubljana Center. Kot je dejal, jim pritrjuje tudi odločba evropskega sodišča za človekove pravice iz leta 2007.

Čuš je ob predstavitvi kandidatov na domačem ptujskem območju pojasnil, da jim je danes pritrdil ustavni pravnik Jurij Toplak, ki pravi, da je evropsko sodišče za človekove pravice že leta 2007 pojasnilo, da se v primeru dvojne kandidature ne sme zavrniti celotne liste in se ne sme izločiti ostalih kandidatov na listi, ki niso kršili predpisov.

Toplak zato po njegovih besedah od vrhovnega sodišča pričakuje, da bo takoj odpravilo neustavnost in njihovo kandidatno listo v volilni enoti Ljubljana Center čim prej vrnilo na glasovnico, saj lahko v nasprotnem primeru padejo celotne volitve.

Evropsko sodišče je namreč, kot je navedel, v eni od odločb v zvezi z ruskimi volitvami zapisalo, da niti stranka niti ostali kandidati v podobnem primeru niso kršili zakona in so bili zato nepravično sankcionirani zaradi okoliščin izven njihovega nadzora.

"Več bomo povedali ob vložitvi pritožbe na vrhovno sodišče, za kar imamo čas do petka do 15. ure. A tudi mi si ne želimo, da bi imela volilna enota Ljubljana Center volitve teden ali dva za ostalo Slovenijo," je dodal Čuš.

Njegova stranka gre sicer na volitve po zmago, če jim to ne bo uspelo, pa bodo, kot je dejal Čuš, naredili vse za to, da uresničijo svoj program. Zato so odprti za sodelovanje v kateri koli opciji, saj si vsiljenih delitev na leve in desne ne želijo več.

Ob tem je dejal, da vsaka evropska demokracija potrebuje zeleno stranko. Te sicer zadnje čase izpadajo iz parlamentov, ker se po njegovem ne znajo prilagoditi in modernizirati programa. Čeprav tudi sami sodijo v to družini strank, v ospredje postavljajo človeka in okolje, šele nato kapital.

Nadaljevati nameravajo z bojem za zaprtje trgovin ob nedeljah in se zavzemati za to, da bo Slovenija samostojna in suverena država ter članica EU, ki ne bo poslušala diktatov iz Bruslja, Moskve ali Washingtona.

Na območju Spodnjega Podravja bodo na listi stranke kandidirali Jernej Čuš, Andrej Kocbek, Nataša Kozic Šic ter Rado Antolič.

O zapletu je svoje mnenje podal tudi ustavni pravnik dr. Andraž Teršek:

"Trenutno dogajanje glede volilnih list in njihovega "izločanja" je novi primer oblastnega ravnanja, ki vabi k uporabi besede "sramotno". Daje vtis javne uprizoritve osupljivega nerazumevanja temeljev prava, posebej pa vladavine prava glede volilne kampanje in volitev.

Način, kako se zdaj, po vrsti, nekatere liste izločajo in s kakšnimi (ne)argumenti je primer pravnega argumentiranja, ki ne more biti v čast odločevalcem - v DVK in na sodiščih.

Zaradi tega početja se, navsezadnje, lahko volitve kasneje tudi razveljavijo. O tem jasno govorijo tudi nekateri precedensi ESČP. Primer liste kandidata Čuša, primer liste Združene desnice, primer liste Levice... Če Vrhovno sodišče tega ne bo zaustavilo, bo to ponovno moralo storiti Ustavno sodišče. (Ob tem nas lahko zaskrbi, če ne bo ponovno samo sodnik ddr. Jaklič razumel, za kaj gre in spisal učbeniško ločeno mnenje.) In če bo Vrhovno sodišče pritrdilo sklepom in ne-argumentom DVK, bo to pomenilo stopnjevanje nevzdržnega birokratizma in papirologizma DVK, ki - meni povsem nerazumljivo in osupljivo - s tem početjem papirološko mečka vladavino prava.

Vprašanja, ki so na tnalu, so pomembna. Delo DVK je pomembno. Člani DVK bi morali biti suvereni pravni misleci, občutljivi in dojemljivi za tako pomembna konceptualna vprašanja volitev."