Revija Reporter
Slovenija

Čadonič Špelič: Varnostne romantike konec – vsi, ki živijo na Dolenjskem, to že dolgo vedo

STA

9. jul. 2025 12:24 Osveženo: 12:27 / 09. 7. 2025

Deli na:

Poslanka Vida Čadonič Špelič (NSi)

Sašo Švigelj

Predlagatelji interpelacije notranjemu ministru Boštjanu Poklukarju očitajo neustrezen odziv ob aferi izkoriščanja tujih delavcev. Vida Čadonič Špelič (NSi) je izpostavila tudi razpad CVZ, slabo varnost v državi in slabo vodenje policije. Poslanka iz vrst Demokratov Eva Irgl pa je dodala, da kot minister ne obvladuje svojega položaja.

Čadonič Špelič je v predstavitvi interpelacije dejala, da je vladi od začetka mandata uspelo razgraditi policijo, kar je "izvirni greh, da danes Slovenija ni več tako varna država, kot je bila ob prevzemu funkcije te vlade". Ponovila je njegove besede, da je varnostne romantike konec, in dodala, da to vsi, ki živijo predvsem na Dolenjskem, že dolgo vedo.

"Posledica politizacije policije se torej kaže na vsakem koraku. Vi ste žal bolj izvrševalec želja predsednika vlade, zato se včasih vprašam, ali vas res tako malo spoštuje, da vas vedno znova pošilja v ogenj, da ste si zaslužili že drugo interpelacijo?" je povedala.

Najprej je spomnila na majsko razkritje afere izkoriščanja tujih delavcev, v središču katere se je znašel kobariški gostinec Aleš Hvala, ki naj bi izkoriščal in preprodajal filipinske delavce. Hvala je tudi sošolec in prijatelj ministra ter nekdanjega šefa policije Senada Jušića ter brat vodje kabineta ministra Poklukarja, zato "gre za resen sum, da je prišlo do sistemskega prikrivanja trgovine z ljudmi in posledično politične odgovornosti ministra Poklukarja in vrha policije".

Izpostavila je še, da je bila delegacija ministrstva za notranje zadeve v času preiskave pri njem na kosilu, posebej zaskrbljujoče pa je, da naj bi bil Hvala predhodno obveščen o policijski preiskavi, je dejala. To po njenih besedah kaže na možnost vplivanja na preiskavo in odtekanja informacij iz vrst policije.

Čadonič Špelič je opozorila tudi na razpad centra za varovanje in zaščito (CVZ). Ta bo po reorganizaciji umeščen v upravo za policijske specialnosti, ki jo vodi Martin Jazbec. "Reorganizacija je način, kako se bodo rešili vseh kadrov, ki so kritični ali morda preveč strokovni," je dejala. Dodala je, da bodo končno lahko umaknili tudi Jazbeca, kar naj bi si Golob želel že od začetka mandata, na nova delovna mesta pa zaposlili ministru zveste kadre.

Tako kot v prvi interpelaciji je navedla več številk, ki po njenih navedbah dokazujejo, da Slovenija ni več varna država, saj število kaznivih dejanj raste, njihova preiskanost pada, slabša je tudi prometna varnost. Po njenih besedah sicer policisti delajo dobro, čeprav so slabo vodeni. Opozorila je tudi na slabo kadrovsko stisko v policiji. Zaradi povečevanja števila napadov Romov pa je na ministrstvo za pravosodje vložila predlog, da bi se v zakonu o izvršbi globe za ponavljajoče prekrške trgale tudi od socialnih transferjev.

Spomnila je, da je vsak minister odgovoren za delo svojega ministrstva, zato DZ po opravljeni razpravi predlagajo, da razreši Boštjana Poklukarja s funkcije ministra za notranje zadeve.

Interpelacijo so sopodpisali tudi poslanci poslanske skupine nepovezanih poslancev. Irgl je v predstavitvi opozorila na zaskrbljujočo varnostno situacijo, kar je Poklukar ob prvi interpelaciji zanikal, nekaj mesecev kasneje pa priznal, da je varnostne romantike v Sloveniji konec. "Ta nekonsistentnost izjav od zanikanja poslabšanja varnosti do priznanja zaskrbljujočih razmer vzbuja resna vprašanja o vaši dejanski sposobnosti presoje," je povedala.

Da se je varnost poslabšala glede na ankete, menijo tudi ljudje, Poklukarja pa je vprašala, ali je pripravljen za nastale razmere na področju varnosti prevzeti tudi politično odgovornost. Po njenih besedah ljudje v obmejnih krajih ne spijo mirno, policisti pa se bojijo, da zaradi kadrovske stiske ne bodo zmogli opravljati svojih nalog.

"Kadrovska podhranjenost policije je kritična, v zadnjih dveh letih je policijo zapustilo skoraj 10 odstotkov vseh policistov, patrulje so pogosto v nepopolni sestavi, teren pa nadomeščajo študenti in pomožni policisti. To neposredno vpliva na občutek varnosti prebivalcev in sprašujem vas, ali se vam zdi to sprejemljivo," je dejala.

Zaključila je, da je Poklukar ob reorganizaciji centra za varovanje in zaščito dopustil kadrovske obračune, kar ruši zaupanje v institucije. "V vsakem od naštetih primerov ste imeli možnost ukrepati, lahko bi zahtevali notranjo preiskavo, lahko bi okrepili sistem, a tega do danes še niste storili," je dejala. Dodala je, da ljudje ne pričakujejo izjav, s katerimi se nikomur ne zameri, ampak pričakujejo ukrepanje. Poslanci iz vrst Demokratov bodo zato interpelacijo podprli.

DZ danes obravnava drugo interpelacijo ministra Poklukarja, ki so jo vložili poslanci iz vrst NSi in Demokratov. Poklukar očitke zavrača.