Med razkurjenimi je tudi pravnica in aktivistka Barbara Rajgelj, ki je na družbenih omrežjih napadla ministrovo odločitev. »Degutantno pravno huliganstvo, bi rekla, če bi bila sodnica ali predsednica, tako pa upam le, da bomo našli kazenska, upravna in civilnopravna sredstva za odpor oblasti, ki ni zavezana ne ljudem, ne pravu, še najmanj pa temu, za kar se je predstavljala pred volitvami,« je zapisala.
Jeze Rajgljeve bržkone ni izzvalo samo pravniško nestrinjanje z ministrovo odločitvijo: njen Zavod Open je ena od organizacij, združenih v Pravni mreži za varstvo demokracije, ki si je od razpisa obetala denar. Član Pravne mreže je namreč tudi PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki je bil med organizacijami, izbranimi na razpisu – kar 300.000 evrov si je priboril. Med večjimi dobitniki sredstev (prav tako 300.000 evrov) na razpisu je bilo še Društvo Parada ponosa, v katerem Rajgljeva sicer ni aktivna, je bila pa nekoč njegova predsednica.
Props je razpis razveljavil, ker notranji in zunanji nadzor naj ne bila tako kmalu končana, in dobrih šest milijonov in 790 tisoč evrov, kolikor je bilo na razpisu dodeljenih 48 različnim organizacijam, bo tako še nekaj časa ostalo v državni blagajni. Na razpisu ministrstva za javno upravo je bila najvišja možna vsota, kar 300.000 evrov, dodeljena Inštitutu za preučevanje enakosti spolov (IPES), ki ga vodi Kaja Primorac. Ker je ta dolgoletna poslovna partnerica in prijateljica Ajanović Hovnikove, je izbruhnila afera, ki je nazadnje privedla do odstopa ministrice.
Zanimiva podrobnost afere je, da je k padcu ministrice in posledično zdaj še k razveljavitvi razpisa izdatno prispevala novinarka Mladine Monika Weiss, sicer partnerka Barbare Rajgelj – Weissova je jeseni objavila serijo člankov, ki so razgaljali povezave med Ajanović Hovnikovo in Primorčevo.
Domnevamo, da Rajgljeva ni pričakovala, da bo sicer pohvale vredno delo njene Weissove privedlo do tega, da bo njena nevladna organizacija ostala brez denarja. Društva, zavodi, fundacije in inštituti, ki so bili enkrat že med zmagovalci razpisa, se lahko seveda ponovno prijavijo, ni pa gotovo, da bodo še enkrat uspešna.
Poteza ministra Propsa je nekako razumljiva – z omadeževano zapuščino predhodnice se mu ne da preveč ukvarjati, zaradi afere pa so vprašljivi rezultati celotnega razpisa. In ravno Pravna mreža je oktobra v odzivu na ministričin škandal zapisala, da je pri sredstvih za nevladne organizacije za »neodvisnost in verodostojnost nevladnega sektorja izjemnega pomena, da o njihovi upravičeni dodelitvi ni sence dvoma«.