Bratuškova: Osredotočite se na pomoč in pustite politikantstvo ob strani
26. feb. 2014 11:29 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Za odpravo posledic nedavne ledene ujme bo iz proračuna takoj zagotovljenih 15 milijonov evrov, je v DZ, ki danes sprejema tri zakone z najbolj nujnimi ukrepi za odpravo škode, zagotovila premierka Alenka Bratušek. Navzoče je pozvala, naj pustijo politikantstvo ob strani ter se osredotočijo na zavezo, kako čim hitreje pomagati.
Slovenijo je med 30. januarjem in 10. februarjem doletela največja naravna nesreča v zgodovini države, je na ledeni oklep, ki je povzročil veliko škodo in zahteval tudi dve človeški življenji, spomnila Bratuškova. Največja škoda je nastala na prometni in energetski infrastrukturi - kjer je že ocenjena na več kot 130 milijonov evrov - ter v gozdovih.
Vlada se je odzvala zelo hitro in pripravila predlog interventnega zakona za odpravo posledic žleda, ki bo omogočil izvedbo nekaterih nujnih ukrepov za čim prejšnjo odpravo škode. Poslanci bodo zakon sprejemali v nadaljevanju današnje seje, in sicer skupaj z novelo zakona o gozdovih ter novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Obnova objektov gospodarske infrastrukture in gozdov bo trajala več let, je napovedala Bratuškova.
Iz proračuna bo 15 milijonov evrov zagotovljenih takoj, Slovenija bo zaprosila tudi za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada, med možnimi viri pa je naštela še zavarovalnine in ugodnejša posojila Evropske investicijske banke.
Navzoče je ob tem pozvala, naj pustijo dnevno politiko ob strani in za trenutek zanemarijo referendumsko kampanjo, namesto tega pa se raje osredotočijo na vsebino in zavezo, kako čim hitreje in čim bolje pomagati prizadetim območjem in ljudem.
"Naravna nesreča, ki nas je doletela, je hkrati priložnost, da presežemo politikantsko raven komunikacije v DZ, kjer se moji ministri po tekočem traku zagovarjajo zaradi serijskih in neutemeljenih interpelacij," je opozorila Bratuškova. Vlagateljem interpelacij je očitala, da želijo razbiti poslanske vrste in oslabiti koalicijo.
Padec vlade bi imel po njenem mnenju za Slovenijo slabe posledice. Vlada in vsa država potrebujeta podporo vseh političnih strank, ki se znajo posvetiti problemom prebivalcev, je dejala.
Bratuškova je še spomnila, da je bilo v času žleda na terenu več kot 48.000 ljudi, od tega največ gasilcev, delavcev elektro podjetij, vojakov ter prostovoljcev. "Vsem še enkrat velika zahvala za ves trud in neprecenljivo delo," se je zahvalila.
Preden so se poslanci lotili obravnave osnutkov vseh treh zakonov, so o stanju po naravni nesreči poročali tudi minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel, državni sekretar na ministrstvu za obrambo Zoran Klemenčič in državna sekretarka na ministrstvu za okolje in prostor Tanja Strniša.
Omerzel je nanizal presenetljive številke: 142.000 odjemalcev brez električne energije, več kot 3000 kilometrov poškodovanih oz. porušenih električnih vodov. Nov daljnovod Beričevo-Krško je bil eden od ključnih, da ni padel celotni prenosni sistem. "V nasprotnem primeru bi prišlo do popolnega mrka v Sloveniji," je dejal.
Škoda na elektrodistribuciji je trenutno ocenjena na 61 milijonov evrov, na državnih cestah na blizu devet milijonov evrov, na avtocestah 3,6 milijona evrov, na železnicah 41 milijonov evrov, je naštel. Marsikje se škoda še ocenjuje.
V gozdovih je žled povzročil ogromno škodo, je nadaljevala Strniša. Po ocenah Zavoda za gozdove Slovenije je gozd poškodovan na površini približno 500.000 hektarjev, kar je 40 odstotkov vsega gozda v Sloveniji. Škoda je ocenjena na 194 milijonov evrov, poleg tega pa je neprevoznih več kot polovica vseh gozdnih cest v Sloveniji. Po zadnjih ocenah bo treba posekati približno sedem milijonov kubičnih metrov lesa.
Klemenčič je podrobneje predstavil ukrepanje sil za zaščito in reševanje. V okoliščinah, ko so se določena območja znašla odrezana od sveta, brez elektrike, redne oskrbe z vodo, ogrevanja in tudi telekomunikacij, so bile takoj aktivirane poklicne in zlasti prostovoljne gasilske in druge reševalne enote, komunalne, cestne in druge službe ter tudi elektrodistributerska in druga podjetja. V reševanje je bila po njegovi oceni pravočasno vključena tudi Slovenska vojska.
Za zagotovitev električne energije za najnujnejše potrebe prizadetih prebivalcev je za delovanje črpališč pitne vode je bilo na prizadeta območja po Sloveniji nameščenih več kot 1000 agregatov, tudi iz tujine. Trenutno je v Sloveniji še 113 tujih agregatov iz mednarodne pomoči, je še povedal Klemenčič.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke