»Zadovoljen sem s sodbo Evropskega sodišča. Potrdilo je to, kar sem od vsega začetka trdil, da sojenje ni pošteno. Pošteno sojenje pa je temelj vsakega zakonitega sojenja in seveda tudi pravne države. Z uveljavljanjem svoje pravice bom šel do konca in tako dokazal svojo nedolžnost v tem primeru, ki jo je sodišče dobro opredelilo kot nepošteno sojenje,« je Bavčar izjavil za Svet24TV.
Bavčar je v svoji tožbi zoper Slovenijo očital, da je minister s svojo izjavo med njegovim sodnim procesom kršil njegovo domnevo nedolžnosti in izvajal pritisk na slovenska sodišča. Zaradi pranja denarja pri preprodaji delnic Istrabenza je bil Bavčar sprva leta 2013 obsojen na sedem let zaporne kazni. V zapor na Dobu bi moral že oktobra 2014, a je zaradi slabega zdravstvenega stanja zaprosil za odlog služenja kazni. Ko so ga medtem kamere ujele med igranjem košarke, je minister Klemenčič na POP TV izjavil, da če bo primer Bavčar zastaral, bo storil vse, da bodo letele glave.
Z uveljavljanjem svoje pravice bom šel do konca in tako dokazal svojo nedolžnost v tem primeru, ki jo je sodišče dobro opredelilo kot nepošteno sojenje,« je Bavčar izjavil za Svet24TV.
Vmes je vrhovno sodišče sodbo razveljavilo in jo vrnilo v ponovno odločanje. Septembra 2016 ga je okrožno sodišče v Ljubljani na vnovičnem sojenju obsodilo na pet let zapora, na sodbo se je Bavčar pritožil, takrat naj bi bilo do zastaranja manj kot leto dni. Toda medtem je kazen potrdilo tudi višje sodišče in Bavčar je začel zaporno kazen prestajati 18. septembra 2017. Iz zapora se je vrnil maja lani, potem ko mu je pogojni odpust odobrila komisija za pogojni odpust pri ministrstvu za pravosodje.
Bavčar se je zaradi Klemenčičeve izjave zaradi kršenja domneve nedolžnosti najprej pritožil na naša sodišča, potem ko je tudi ustavno sodišče ocenilo, da izjava ni vplivala na videz nepristranskosti sojenja, saj so se sodišča od nje ogradila, se je obrnil še na ESČP, ki je primer obravnavalo 27. junija letos. Od Slovenije je zahteval 1,4 milijonov evrov odškodnine.
O primeru so razsojali slovaška sodnica Alena Polačkova, Letif Hüseinov iz Azerbajdžana, Peter Paczolaj iz Madžarske, Ivana Jelić iz Črne gore, Erik Wennerström iz Švedske, Davor Derenčinović iz Švedske in Vasilka Sancin iz Slovenije. Slednja je nadomeščala Marka Bošnjaka, ki se je izločil, ker je pred odhodom v Strasbourg delal v odvetniški pisarni Čeferin, ki je zastopala Bavčarja.
Sancinova je tudi edina glasovala proti razsodbi in priložila odklonilno ločeno mnenje, v katerem je izpostavila, da je voditelj Uroš Slak po Klemenčičevi izjavi opozoril, da nihče ne apelira, da mora sodišče obsoditi Bavčarja. Zato ne vidi dokazov, da bi izjave kakorkoli vplivale na odločitve sodišč.