Revija Reporter
Slovenija

Avberškova: Gospodarstvo ne gre na ulice, ampak se preprosto preseli

STA

8. dec. 2014 10:24 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V teh tveganih časih je po besedah Alenke Avberšek iz GZS nedopustno povečevati obremenitve gospodarstva. Nasprotno, najti bi morali vse vzvode, da bi lahko delovalo manj obremenjeno, ne samo s finančnimi in davčnimi bremeni, ampak s konkurenčnim poslovnim okolje. Toda stvarnost je povsem drugačna, je Avberškova dejala v pogovoru za Delo.

Gospodarstvo utemeljeno trdi, da je strošek dela preobremenjen in da je tudi z drugimi obremenitvami preseglo zgornjo mejo in novih obremenitev nikakor ne more sprejeti. Reagira pa ne tako, da gre na ulice, ampak se preprosto seli tja, kjer ima boljše pogoje delovanja, je spomnila Avberškova.

Sama ocenjuje, da je polovica gospodarstva v primerni kondiciji. Druga polovica podjetij pa je prezadolženih, od teh polovica ne tako zelo, da jih ne bi mogli rešiti. A treba bi se jim bilo posvetiti z ustreznimi sistemskimi ukrepi razdolževanja. To so podjetja, ki so sposobna generirati gotovinski tok in plačati posojila v štirih letih ali več. Štiri leta so kritična meja, do katere se bankirji normalno pogovarjajo z vami. Tukaj se žal močno iščemo, je ugotovila.

Kritična je do novih dajatev, ki jih pripravlja vlada: "Država je dajatve naložila energetsko intenzivni industriji, ker je spregledala mehanizme, ki jih EU ima za zaščito te industrije, mi jih pa velikokrat ne znamo na pravi način uporabljati." Če ne bo drugačnega razumevanja in ukrepanja, imajo lahko ti ukrepi po njenem mnenju dolgoročne posledice za Slovenijo.

Avberškova je tudi opozorila, da se bo rast izvoza upočasnjevala. "Za prihodnje leto napovedujemo 1,2-odstotno rast," je dejala in dodala, da nekatere institucije sicer napovedujejo višjo rast, vendar je treba vedeti, da se bo iztekla finančna perspektiva 2007-2013, da sredstev iz naslednje še ne bo in da še vedno ne vemo, od kod bomo financirali komunalne in druge projekte, ki so letos poganjali trg investicij.

"Še huje, zaradi domnevnega varčevanja ne pripravljamo projektov in investicijske dokumentacije za projekte, ki bi zagotovili delovna mesta," je opozorila in dodala, da odločevalcem težko razložijo, da utegne izvoz pasti.