Sicer je zgornji zapis povsem zbanaliziran opis službe poslanca v Evropskem parlamentu, a dejansko se da tako prevedriti, če ti ni do pretiranega izpostavljanja ali sodelovanja pri raznih odborih in komisijah (kjer številni uspešno vedrijo, kot trdijo nekateri poznavalci bruseljskih hodnikov).
Pojdimo zdaj k plačam. Vse naše EU poslance smo vprašali koliko jim na račun vsak mesec nakaže Evropski parlament in koliko dobijo poleg plače dodatka za delovanje njihovih pisarn, telefon in take stroške. Irena Joveva, EU poslanka LMŠ nam je svojo plačo najbolj podrobno pojasnila. »Višina osnovne plače je za vse evropske poslanke in poslance enaka. Določena je z enotnim statutom in znaša 38,5 % osnovne plače sodnika Sodišča Evropske unije. Naša bruto mesečna plača tako (od julija 2020) znaša 8.995,39 EUR.« Torej ne 15 tisoč evrov, kot je premier Janez Janša očital evropski poslanki Ljudmili novak, a še vedno gre za lepo vsoto.
Joveva ob tem pojasni, da morajo vsi predstavniki v EU parlamentu mesečno plačati davek EU in prispevke za zavarovanje. Na koncu na račun dobijo 7.011,74 evrov. EU poslanci iz Slovenije pa od tega zneska plačajo še odmero dohodnine doma. Joveva trenutno plačuje 1.097,18 evrov na mesec. Ostane ji 5.914,56 evrov čistega.
Vsak poslanec Evropskega parlamenta torej dobi 8.995,39 evrov. Brez izjem. Število mandatov ne prinese nič dodatka. So pa kljub vsemu razlike pri neto plačah naših poslancev, ker ne plačujejo vsi enake akontacije dohodnine. Klemen Grošelj EU poslanec LMŠ je po vseh plačanih dajatvah pospravil v žep 5.865,77 evrov, Tanji Fajon iz SD je ostalo 5.740,42 evra, Franc Bogovič iz SLS po odmeri dohodnine dobi 5981,74 evra, Milan Brglez, ki je bil izvoljen na listi SD, na mesec prejme med 5600 – 5700 evri neto pojasnijo v njegovi pisarni. Koliko po odmeri akontacije dohodnine ostane Ljudmili Novak (Nsi), Romani Tomc (SDS) in Milanu Zveru (SDS) ne vemo. Novakova je namreč navedla le znesek pred odmero akontacije dohodnine (7.011,74 evrov). Romana Tomc nam je zgolj posredovala spletno stran kjer najdemo plačo evropskih poslancev, Milan Zver ni poslal nič.
Ob osnovni plači pa je vsak evroposlanec upravičen še do mesečnega pavšala in je tako kot plača za vse evroposlance enak, se pa razlikuje od meseca do meseca. Kot nam je pojasnila Irena Joveva je letos januarja prejela 4.563 evrov, februarja 4.591 evrov, marca pa 4.574 evrov. Fajonova nam je dala podatek za marec 2021 in je kot pri Jovevi 4574,00 evrov. Se pravi vsem poslancem poleg plače še vsak mesec okoli 4500 + evrov za telefon lokalnih asistentov, razno opremo, najem pisarn, naročnin na časopise in za druge medije.
Vsak evroposlanec pa je upravičen še do dnevnic, ko je v Bruslju ali Strasbourgu. »Kadar sem fizično v Bruslju prejmem na dan 323 EUR dnevnice (strošek npr. hotela, prehrane ipd). Kadar službeno potujem po Sloveniji sem upravičen še do povračila kilometrin,« nam pojasni Klemen Grošelj. Iz naslova dnevnic se torej tudi kar nekaj zasluži. Lani je bilo tega sicer malo zaradi epidemije koronavirusa. Povejmo pa še, da imajo poslanci Evropskega parlamenta še druga plačana potovanja. Nekdanji poslanec Ivo Vajgl je denimo vandral po Etiopiji, Franc Bogovič je šel na Kitajsko.
Po vseh dodatkih in plačah v petletnem mandatu evropski poslanec v povprečju potegne dober milijon evrov. In povsem razumljivo je zakaj je služba evroposlanca mamljiva. Zakaj se je Lojze Peterle po volitvah v Evropski parlament pred tremi leti kislo držal, ko po 15 letih v Bruslju ni bil več izvoljen. Igor Šoltes, je svojo stranko ustanovil za »domačo politiko«, ko pa je postal EU poslanec ga slovenska politika in stranka nista več zanimali. Ivo Vajgl je iz stranke Zares prestopil v DeSus, da bi še sedel med evropskimi poslanci, ker je vmes Zares kapitulirala. Franc Bogovič je kot predsednik SLS, na parlamentarnih volitvah 2014 namesto v Krškem kandidiral v Ljubljani. Mnogi so prepričani, da samo zato, da ne bi izgubil položaja EU poslanca. V Krškem bi namreč dobil in bi moral v slovenski parlament, v Ljubljani pa je pogorel in ni mu bilo treba zamenjati Bruslja za Ljubljano. Bržčas bi celo SLS ostala v parlamentu, če bi Bogovič kandidiral v domačem okolju. A EU poslanec je prima služba, ki se je velja držati.
Zorana Thalerja pa je vendarle težko razumeti. Kljub vsemu denarju, ki ga je kot EU poslanec dobival je sprejel še podkupnino. Namesto, da bi v petletnem mandatu pokasiral dober milijon evrov, ki bi ga zaslužil s plačami in dodatki, je zaradi 100 tisoč evrov podkupnine moral oditi iz EU parlamenta, po priznanju krivde pa odsedeti dve leti in pol vikend zapora in še plačati 32 tisoč evrov kazni. Razumi kdor more.
»Apanaže« naših evroposlancev – ne 15 tisoč mesečno, kot trdi Janša, a dovolj za milijon evrov v petih letih
18. mar. 2021 6:00 Osveženo: 8:04 / 18. 3. 2021
Evroposlanec. Bržčas za marsikoga sanjska služba. Fina plača, zraven vse sorte dodatkov. Delo je lahko zelo prijetno. Malo potuješ, sprejemaš avtobuse z raznimi društvi, denimo kmečkih žena, ki pridejo na obisk v Bruselj. Še za to pripada kak dodatek. Na veselici v rojstnem kraju si sprejet kot bog in posebej izpostavljen ob nagovoru župana in ostalih govornikov. Ko še sam izrečeš par besed med ljudstvom završi od navdušenja. Slaba stran službe? Malo prostora za noge na letalih (letiš pa pogosto) in sedenje na sejah, ki znajo biti zelo dolgočasne.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke