Revija Reporter
Slovenija

Virant: Nobene obljube ni, da gremo v koalicijo

STA

8. mar. 2013 10:15 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Prvak DL Gregor Virant je po usklajevanjih o programu verjetne vlade dejal, da ni nobene obljube, da bo DL vstopila v koalicijo. Ponovil je, da bo odločitev stranke o tem padla na seji sveta v sredo, pri čemer sta tako odločitev za predčasne volitve kot za vstop v vlado "povsem legitimni". Zagotovil je, da zato do srede ne bo "ničesar podpisoval".

Čeprav je sprva kazalo, da so potencialne koalicijske partnerice že skoraj usklajene o ključnih usmeritvah morebitne nove vlade in da so blizu čistopisa koalicijske pogodbe, danes kaže nekoliko drugače.

Virant je v izjavi novinarje spomnil, da so konstruktivno nezaupnico v DL podprli zlasti zato, da se razreši vlada Janeza Janše, v pogajanja pa da so vstopili "brez fige v žepu". Svetu stranke bo tako v sredo predstavil potek pogajanj, svoje poglede ter argumente za in proti, nakar bo svet stranke sprejel dokončno odločitev. Dejal je, da ne želi špekulirati o odstotkih, katera odločitev je bolj verjetna. Tako bodo po njegovih besedah upoštevali vse okoliščine in se na koncu zelo tehtno odločili.

Pri odločitvi bodo upoštevali mnoge vidike, potek pogajanj, besedilo celovite koalicijske pogodbe in predlagano ekipo ministrov. Zlasti jih zanima, kdo bo minister za finance, upoštevali pa bodo tudi status Zorana Jankovića v PS, je pojasnil Virant. Ob tem je dodal, da je pri mnogih članih stranke in njenih organov relevantno tudi vprašanje Jankovića kot ljubljanskega župana.

Po njegovih besedah bo pomembno tudi vprašanje glede domnevnega plagiatorstva pri magistrski nalogi mandatarke Alenke Bratušek. Kot pravi, v tem trenutku v DL nimajo druge izbire, kot da Bratuškovi verjamejo, da je vse v redu, vendar pričakujejo jasno zagotovilo, da bo v primeru ugotovitve, da je naloga plagiat, odstopila. "Neformalno je to zagotovilo že dala," je dodal.

Ponovil pa je, da so od dne izvolitve Bratuškove za mandatarko "zelo jasno povedali, da izglasovanje konstruktivne nezaupnice oziroma izvolitev mandatarke ni bianco menica za oblikovanje vlade". "Ničesar ne bom podpisoval, ker odločitev ni samo v rokah predsednika stranke," je poudaril in dodal, da je DL demokratična stranka, mnenja v stranki pa so različna.

Virant je spomnil še, kako so pred dobrim letom dni že parafirali koalicijsko pogodbo s PS. Čeprav so, kot pravi, takrat jasno povedali, da to še ne pomeni vstopa v koalicijo, "smo potem celo leto poslušali o tem, kako smo nekoga prinesli okoli". Zato je Virant danes jasen: "Ni nobene obljube, da bomo vstopili v koalicijo."

Člani sveta stranke bodo pri odločitvi o nadaljnjih korakih upoštevali tudi zahtevo po predčasnih volitvah, ki je v javnosti in zlasti na protestih "kar močna", je še povedal Virant. Po njegovih besedah si namreč mnogi ljudje želijo volitev čim prej, tudi v stranki DL.

Pri usklajevanju programa najverjetnejših koalicijskih partneric naj bi sicer ostajalo vprašanje umeščanja področja energetike, ki je zdaj pod ministrstvom za infrastrukturo in prostor, v času vlade Boruta Pahorja pa je to področje sodilo pod ministrstvo za gospodarstvo. Ministrstvo za infrastrukturo naj bi sicer neuradno v novi vladi pripadlo DL.

Virant je že pred prvim delom današnjih usklajevanj izrazil prepričanje, da energetika nedvomno sodi pod ministrstvo za infrastrukturo. Poslanec SD Matjaž Han pa je ob prihodu na drugi del usklajevanj dejal, da ta trenutek to vprašanje ni pomembno. Po njegovem mnenju je namreč pomembno to, da bodo lahko izpeljali projekte, ki so v začetni fazi. "Za moje pojme gre za kreganje za oslovo senco," je dodal. Na vprašanje, ali to pomeni, da se stranke o tem kregajo, pa je dejal: "Novinarji bolj veste, kot mi." SD tako po njegovih besedah ne vztraja pri tem, da mora iti energetika nazaj pod gospodarski resor. Dodal je, da bodo v SD svoje najboljše kandidate dali na ministrstva, za katera mislijo, da jih lahko obvladajo.

Drugi del današnjih predvidenih usklajevanj še poteka.