Za otroke, ki trpijo za kakršnokoli boleznijo ali alergijo, šole po navodilih zdravnikov pripravijo dietne obroke. Čeprav se za tako pripravo hrane porabi veliko časa, je cena kosila, ki spada v razširjen program za otroke, za vse enaka.
»V zadnjem času pa so se na šoli začeli oglašati starši, ki bi želeli, da otrokom pripravljamo prilagojene jedi zaradi verskih razlogov. Seveda tega ne moremo speljati in staršem je bilo razloženo, da zaradi verskih razlogov prilagoditev ni,« je v pismu uredništvu Pravne prakse zapisal (očitno) eden od ravnateljev osnovne šole v Sloveniji.
Ravnatelj dodaja, da so starši zato začeli »prinašati potrdila osebnega zdravnika, da so otroci alergični na hrano«. Zato sprašuje za pravni nasvet, kako ravnati. Zanima ga, ali lahko šola zahteva potrdilo od specialista, »ker so potrdila osebnega zdravnika lahko plod čistega izsiljevanja?« Ravnatelj namreč meni, da osebni zdravnik brez ustreznih testov ne more izdati potrdila, da je otrok alergičen na svinjino. Zanima ga še, ali lahko tako potrdilo osebnega zdravnika pošlje šolskemu zdravniku, ki ima kartoteke učencev.
V zadnji številki Pravne prakse (28. september) je ravnatelju odgovorila Nana Weber iz Odvetniške družbe Weber. Zapisala je, da »obrok brez svinjine ni dietna hrana«, a je treba upoštevati tudi smernice, ki jih je sprejel Strokovni svet RS za prehranjevanje v vzgojnoizobraževalnih ustanovah. Tam je zapisano, da je treba v skladu z zmožnostmi upoštevati posebnosti otrok in želje otrok in staršev.
Zato Webrova meni, »da ni le potrdilo zdravnika tisto, ki bi moralo v konkretnih primerih pretehtati«. O testiranju na alergijo pa: »Opozoriti moram, da zakonodaja ne daje konkretne pravne podlage, da bi šola zgolj na podlagi pisnega potrdila otrokovega pediatra ali specialista, ki vsebuje zahteve o otrokovi prehrani oziroma o živilih, katerih vnos je treba prepovedati ali omejiti, otroku tako prehrano morala omogočiti.«
Toda, glede na ustavo, bi morala šola (če ji dopuščajo možnosti) otroku omogočiti prehrano, ki si jo želi oziroma si jo želijo njegovi starši, saj v okvir verske vzgoje »sodijo tudi stališča o prehranjevanju«.