Prijavljeni ste kot
9. apr. 2014
Zlorabam, kakršne so se zgodile v okviru množičnega nadzora Ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA), bi se bilo treba zoperstaviti z novimi mednarodnimi standardi na tem področju, se je včeraj v pričanju prek videokonference v Svetu Evrope zavzel Edward Snowden, nekdanji sodelavec NSA, ki je razkril njeno sporno prakso.
Novi francoski premier Manuel Valls je včeraj v parlamentu, kjer je predstavil program svoje vlade, napovedal, da bo njegova vlada do leta 2016 stroške dela znižala za 30 milijard evrov. Poleg tega naj bi nekoliko znižali davke za revnejša gospodinjstva. Napovedal je tudi nadaljevanje ukrepov za ureditev javnih financ.
Irski predsednik Michael Higgins je včeraj kot prvi predsednik te države začel državniški obisk v Veliki Britaniji, ki bo po mnenju opazovalcev še utrdil vse tesnejše med državama. V Londonu sta ga ločeno sprejela princ Charles in kraljica Elizabeta II., nagovoril pa je tudi oba domova britanskega parlamenta.
8. apr. 2014
Legendarni avstralski plavalec Ian Thorpe je končal na oddelku intenzivne nege v bolnišnici v Sydneyju, kjer zdravniki skušajo pozdraviti hudo infekcijo, zaradi katere bi lahko ostal brez leve roke. Enaintridesetletnik je po poročanju avstralskih medijev po operaciji poškodovane rame, ki so mu jo opravili v Švici, dobil hudo infekcijo.
Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić se omenja kot kandidatka za naslednika generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona, poroča Jutarnji list na svoji spletni strani. Dodaja, da je za prestižni položaj na vrsti kandidat iz vzhodne Evrope, zato Pusićeva s svojimi diplomatskimi in univerzitetnimi izkušnjami nikakor ni brez možnosti.
V Grčiji danes vlada medijski mrk, saj so tamkajšnji novinarji začeli 24-urno stavko zaradi varčevalnih ukrepov in nižanja plač. V stavki, ki se je začela ob 6. uri po krajevnem času, sodelujejo vsi mediji, od radijskih in televizijski postaj do časnikov in novičarskih spletnih portalov.
V južnem Indijskem oceanu se nadaljuje iskanje razbitin malezijskega letala, ki je izginilo pred natanko enim mesecem. Preiskovalci trenutno iščejo predvsem signale črnih skrinjic letala, ki bosta najverjetneje kmalu prenehali oddajati. Svojci potnikov letala so se medtem v ponedeljek zvečer v Pekingu zbrali na bedenju za žrtve nesreče.
Po Donecku so tudi v mestu Harkov na vzhodu Ukrajine v ponedeljek proruski protestniki razglasili neodvisno republiko in napovedali referendum. V mesta Doneck, Harkov in Luhansk, kjer so proruski protestniki med drugim zavzeli tudi več vladnih poslopij, so oblasti v Kijevu v ponedeljek napotile dodatne policijske specialne enote.
ZDA so včeraj izrazile zaskrbljenost zaradi zaostrovanja razmer v Ukrajini v zadnjih dneh ter ruskega predsednika Vladimirja Putina pozvale, naj preneha destabilizirati sosednjo državo. V Moskvi so medtem znova pozvali k federalizaciji Ukrajine in Kijevu sporočili, da ne sme ignorirati "legitimnih zahtev" ljudi na vzhodu države.
Okrožno sodišče v Haagu je včeraj začelo z obravnavo civilne tožbe, ki jo je združenje Matere Srebrenice vložilo proti nizozemski vladi in nizozemskim pripadnikom enot Združenih narodov v BiH leta 1995. Preživeli in svojci žrtev genocida v Srebrenici Nizozemsko tožijo, ker ni preprečila pokola 8000 Bošnjakov, in zahtevajo odškodnino.
Hrvaško novinarsko društvo (HND) je včeraj od hrvaškega pravosodnega ministrstva, vlade in sabora znova zahtevalo hitre spremembe kazenskega zakonika, da dejanja proti časti in ugledu ne bi bila več kazniva, še posebej pa ne dejanje "sramotenja". Iz vlade so že sporočili, da obstaja možnost za spremembo zakonika, ki je bil sprejet leta 2011.
7. apr. 2014
Zaradi spremenjene volilne zakonodaje in enostranskega poročanja medijev je imel premier Viktor Orban na nedeljskih parlamentarnih volitvah na Madžarskem nepošteno prednost, so danes sporočili iz Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Samo izvedbo volitev so sicer v Ovseju ocenili pozitivno.
V Ruandi so danes obeležili 20. obletnico od začetka genocida. Čustvene slovesnosti so se med drugim udeležili generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, predsedniki več afriških držav ter visoki diplomati iz Evrope in ZDA. Zaradi spora med Parizom in Kigalijem, ki Franciji očita sokrivdo, za genocid, pa na slovesnosti ni bilo predstavnika te države.
Najslavnejši britanski dojenček, prince George, sin princa Williama in vojvodinje Catherine, je danes z obiskom Nove Zelandije začel svojo prvo uradno turnejo v tujini. Osemmesečni George je zamudil slavno dobrodošlico staroselcev Maorov, saj je moral zaradi hudega vetra ostati na toplem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Papež Frančišek se je odločil, da bo vatikanska banka, ki jo že nekaj časa pretresajo škandali, nadaljevala z delom. Ob tem je potrdil priporočila za prihodnost banke, so po poročanju tujih tiskovnih agencij danes sporočili iz Vatikana.
Proruski aktivisti so v ukrajinskih mestih Doneck in Luhansk na vzhodu države zasedli sedeža tamkajšnjih varnostnih služb. V Luhansku naj bi protestniki na sedežu varnostne službe zasegli orožje, policija pa je zaradi tega blokirala ceste v mestu, poroča britanski BBC.
Madžarsko vlado bo še štiri leta trdno vodil premier Viktor Orban, potem ko je njegova konservativna stranka Fidesz na nedeljskih volitvah prejela 44,54 odstotka glasov, to je 133 sedežev v 199-članskem parlamentu. Po poročanju tujih tiskovnih agencij sicer še ni jasno, ali ima tudi ustavno večino.
Avstralska ladja, ki v južnem Indijskem oceanu išče ostanke pred skoraj mesecem dni izginulega malezijskega letala, je zaznala signale, kakršne oddajajo črne skrinjice letal. Čeprav je ta ladja na drugem območju kot kitajska, ki je podoben signal zaznala pred dnevi, naj bi šlo za "doslej najbolj obetavno sled" za pogrešanim letalom.