V celoti gledano so bile volitve izvedene "pregledno in učinkovito", je na današnji novinarski konferenci v Budimpešti začel vodja opazovalne misije Ovseja na nedeljskih volitvah na Madžarskem Adao Silva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
A kot je nadaljeval, je Orbanova konservativna stranka Fidesz "uživala nepošteno prednost zaradi restriktivnih pravil o vodenju volilne kampanje, pristranskega poročanja medijev ter predvolilnih aktivnosti, ki so zameglile ločitev med politično stranko in državo".
Levo usmerjena madžarska opozicija že dlje časa opozarja, da je Orban povsem spremenil volilno zakonodajo in sistem priredil tako, da koristi njegovi stranki.
Očitki, da državo vodi avtoritarno in si monopolizira vso oblast v državi ter da so njegovi posegi v sodstvo, medije in centralno banko nedemokratični ter ubijajo svobodo govora, Orbana sicer spremljajo že vse od leta 2010, ko je prevzel oblast.
Fidesz je po dosedanjih volilnih izidih - ti še niso končni, saj je treba prešteti še glasove tistih, ki niso glasovali na domačih voliščih - v nedeljo prejel 44,5 odstotka glasov. Levosredinska zveza Enotnost je prejela 26, skrajno desni Jobbik pa 20,5 odstotka glasov. Pred štirimi leti je bila podpora Fideszu 53-odstotna. Volilna udeležba je bila medtem tokrat 61-odstotna, pred štirimi leti pa več kot 64-odstotna.
Zaenkrat je videti, da je Orbanu za las, za en sam sedež, uspelo ohraniti dvotretjinsko večino v parlamentu. Od 199 poslanskih sedežev naj bi jih namreč Fideszu pripadlo 133.
Vse oči so sicer uprte predvsem v enega od volilnih okrajev v Budimpešti, kjer po preštetih 99,8 odstotka glasov kandidat Fidesza vodi za vsega 22 glasov pred levo usmerjeno rivalko. Sedaj čakajo, da preštejejo še približno 2000 glasov tistih, ki imajo stalno prebivališče v tem okraju v prestolnici, a so glasovali drugje na Madžarskem ali v tujini.
Da je Orban v nedeljo nedvomno doživel velik triumf, na katerega pa pada senca spremenjene volilne zakonodaje, danes med drugim izpostavlja tudi nemška tiskovna agencija dpa. Kot opozarja, je Fidesz v nedeljo prejel kar 600.000 glasov manj kot na parlamentarnih volitvah leta 2010, medtem ko sta tako levica kot Jobbik glasove pridobila.
A na račun spremenjenega volilnega sistema se Fideszu v parlamentu to ne bo preveč poznalo. Orbanova vlada je namreč sistem močno približala večinskemu. Več kot polovica poslancev je voljenih neposredno, če v svojem volilnem okraju prejmejo največ glasov, pri čemer zadostuje že relativna večina. Meje volilnih okrajev je vlada zarisala na novo, poleg tega je dala volilno pravico etničnim Madžarom, ki živijo v sosednjih državah. Vse to naj bi močno koristilo Fideszu.
Tudi če bo Fidesz ohranil ustavno večino, pa je vprašanje, kako jo bo uporabil. V iztekajočem mandatu je, vsaj po trditvah kritikov, z njeno pomočjo povsem povozil opozicijo ter brez vsakršnega ozira do drugače mislečih izpeljal globoke - in za mnoge z vidika demokracije zelo vprašljive - posege v madžarsko zakonodajo, vključno z ustavo.
Na to je danes tudi spomnila nemška vlada, poroča dpa. Tiskovni predstavnik Steffen Seibert je namreč v odzivu na volitve Orbana opozoril, da ima po tako premočni zmagi "posebno odgovornost" in da mora dvotretjinsko večino uporabljati "z občutkom, zadržanostjo in tankočutnostjo".
Ovse: Orban zmagal, a ostaja senca »nepoštene prednosti«
7. apr. 2014 15:12 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Zaradi spremenjene volilne zakonodaje in enostranskega poročanja medijev je imel premier Viktor Orban na nedeljskih parlamentarnih volitvah na Madžarskem nepošteno prednost, so danes sporočili iz Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Samo izvedbo volitev so sicer v Ovseju ocenili pozitivno.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke