Prijavljeni ste kot
1. maj. 2011
Pričevanje redovnice Marie Simon-Pierre, ki je na priprošnjo papeža Janeza Pavla II. ozdravljena parkinsonove bolezni.
30. apr. 2011
Princ William in Kate, po novem vojvoda in vojvodinja Cambriška, sta poroko proslavila na petkovi večerni zabavi v Buckinghamski palači, kjer se jima je pridružilo okoli 300 prijateljev in svojcev. Po končanem druženju, ki je trajalo do zgodnjih jutranjih ur, sta mladoporočenca v palači tudi prespala, danes pa naj bi odpotovala na medene tedne.
Po poroki bodočega britanskega prestolonaslednika princa Williama z izvoljenko Catherine Middleton je kraljici Elizabeti II. voščil tudi slovenski predsednik Danilo Türk. Mladoporočencema je poslal najboljše želje za osebno srečo ter za napredek in blaginjo Združenemu kraljestvu. Kmalu zatem smo dobili iz predsednikovega urada sporočilo, da bosta našo državo 9. in 10. maja na povabilo predsednika Türka obiskala norveški kralj Harald in kraljica Sonja. Slovenci nimamo svojih veljakov »modre krvi«, zato pa imamo predsednika republike, ki ima po našem ustavnopravnem sistemu podobno vlogo kakor angleška kraljica. Predsednik republike ima zgolj protokolarno funkcijo, predstavljal naj bi vse državljane ne glede na njihovo politično prepričanje ali katero koli drugo osebno okoliščino.
V dvajsetih letih je mogoče zgraditi soliden sodoben finančni sistem neke države. Lahko rečemo, da je ključno obdobje te »izgradnje« pokrival Mitja Gaspari kot finančni minister in guverner. In kakšen je izkupiček: dve največji državni banki v zadnjih izdihljajih in kilava državna zavarovalnica, kjer še po dvajsetih letih sanjajo o privatizaciji. Mitja Gaspari in njegovi uradniki so sistematično preprečevali, da bi v Sloveniji nastala kakšna nova domača pomembnejša banka ali zavarovalnica. LDS in SD, čeprav v opoziciji, sta se kot hudič križa bali konkurence, ki bi lahko zmanjšala njun nadzor nad finančnimi tokovi v državi. Finance
Kolaps sedanje vlade in vladnih strank poskušajo politične sile iz ozadja, ob asistenci nekaterih medijev, reševati s širjenjem dvoma v parlamentarno demokracijo in razglašanjem paradigme, da ni nobene alternative in da so potrebni le novi obrazi ter pokojninska reforma. To seveda ne drži; alternativa vladajočim je v parlamentarni demokraciji vedno opozicija, pravijo v Zavodu za oživitev civilne družbe.
29. apr. 2011
Princ William in Kate Middleton sta danes v Westminstrski opatiji dahnila usodni da. Najprej sta si izmenjala poročne zaobljube, canterburyjski nadškof in poglavar Anglikanske cerkve Rowan Williams pa ju je zatem razglasil za moža in ženo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Katarina Kresal mora pred morebitnimi predčasnimi volitvami obraniti še položaj predsednice LDS. Na kongresu 28. maja naj bi se z njo pomerili močni izzivalci, članstvo stranke pa naj bi bilo nezadovoljno zaradi dramatičnega padca priljubljenosti LDS, za kar mnogi krivijo prav Kresalovo in njeno povezanost z odvetnikom Mirom Senico.
Poroka britanskega princa Williama s Kate Middleton velja za poroko leta, če ne kar desetletja. Gre za medijsko izjemno odmeven dogodek, katerega televizijski prenos naj bi dosegel dve milijardi gledalcev. Usodni da naj bi mladi par dahnil ob 12. uri po našem času, v Veliki Britaniji pa je ta dan državni praznik.
28. apr. 2011
Nisem rekel, da bom po 5. juniju odstopil, pravi premier Borut Pahor, prepričan pa je, da so Slovenci dovolj "zdravi egoisti", da bodo na referendumu podprli pokojninsko reformo. Slovenija nima vladne krize, je dejal na današnji novinarski konferenci po seji vlade, kljub temu pa ne izključuje možnosti predčasnih volitev, ki se mu zdijo boljša možnost kot tehnična vlada.
Slovenci hočejo tuj denar, a svojih podjetij ne dajo, ugotavlja hrvaški tisk. Agrokor čuti slovenski ekonomski nacionalizem, tako kot so ga začutili tudi večji in močnejši mednarodni akterji kot so Interbrew, KBC ali Leclerk, piše današnji Jutarnji list. Medtem pa Večernji list ocenjuje, da se bo lastnik Agrokorja Ivica Todorić kljub vsemu lažje zmenil s Slovenci, kot se je lahko s Hrvati v primeru poskusa prevzema Podravke.
Javnomnenjski anketi časnikov Finance in Večer kažeta naraščanje nezadovoljstva z delom vlade ter padanje njene ocene dela. Med strankami je v obeh raziskavah še vedno na prvem mestu opozicijska SDS, delijo pa se ocene ali ta pridobiva ali izgublja prednost pred SD. Za predčasne volitve se je v Večerov anketi zavzela polovica vprašanih.
Slovenija je v resnici performans! Spomnim se umetnika, ki je v parku Zvezda pred leti na vrvi obesil spodnje perilo – gate, majice in nogavice. Umetniška in kritiška srenja je drvela gledat to čudo, ki je pripovedovalo davno zgodbo o tem, da je Slovence pred potujčevanjem reševala samo kultura. Na tem kraju, v tem parku zdaj naš župan Zoran Janković razkazuje umetnine 21. stoletja – podzemne garaže, ki kot performans seveda sodijo v center mesta. Tako kot garaže pod Plečnikovo tržnico, ki so še bolj povedne in umetniško izpovedne! Govorijo nam o tem, da je tudi spodaj nekaj, da ni nujno, da je umetnost kapitala vidna, da je posameznikom marsikaj prikrito, ker nočejo videti in vedeti, kot tista skupina državljanov, ki se je organizirala v nekakšno nagajanje z imenom Tržnice ne damo.
"Nisem govoril o poslancu Zveru, govoril sem o zverinah. Če se je pa med zverinami prepoznal, je to njegova stvar," je Janez Stanovnik razložil, kaj je mislil z izjavo: "Da se v tistem trenutku pojavi nekdo, neka zverina v Evropskem parlamentu, ki si upa blatiti našega komandanta." Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja je v včerajšnjem TV Dnevniku nacionalne televizije govoril o svojih pogledih na prihodnost Slovenije in o svojih nastopih ter izjavah v zadnjih dneh.
Hribarjeva ne more biti moralna avtoriteta slovenske družbe, saj se je leta 1992 upokojila po privilegiranih pogojih zakona o poslancih, ki so jih ustavni sodniki označili za nepravične in protiustavne. Hribarjeva zato nima potrebne moralne avtoritete, da danes poziva premiera Pahorja k odstopu zaradi pokojninske reforme, saj se je sama privilegirano upokojila kot mlada upokojenka s škandalozno kratko pokojninsko dobo. Hribarjeva se je upokojila pri 51 letih (14 let prej od predvidene ženske starostne meje v pokojninski reformi), njena pokojninska doba pa je bila samo 27 let, kar je 11 let manj od predvidene ženske pokojninske dobe. Finance
27. apr. 2011
Predčasne volitve bodo po trojnem porazu vladajoče koalicije edina legitimna možnost. Goljufanje ljudi z raznimi prehodnimi, tehničnimi ali kako drugače poimenovanimi projekti s podporo iste, razpadajoče KGB koalicije, bi vodilo zgolj v kaos, sporoča opozicijska SDS.
Risanke o živahni in občasno predrzni čebelici Maji so razveseljevale številne generacije, v Nemčiji pa so se odločili posneti nova nadaljevanja priljubljene serije. Okoli 80 zgodb o čebelicah Maji in Viliju ter njunih prijateljih bo nemška televizija ZDF posnela v tridimenzionalni tehniki, na televizijske zaslone pa naj bi prišle leta 2013.
Tudi za doprsni kip Janeza Menarta (1929–2004) v proračunu mestne občine ni denarja. Arhitekt Aleš Guček je jeseni leta 2008 ljubljanskim oblastem predlagal postavitev doprsnega kipa pesniku Janezu Menartu. »Naj rečejo da ali ne,« je razočaran Guček, ki jasnega odgovora na pobudo še ni dobil, za postavitev kipa »borcu proti jugoslovanskim skupnim izobraževalnim jedrom« pa je pridobil tudi soglasje Menartove družine – žene Tonke in hčerke Barbare Menart Senica.
Mnogi primeri koruptivne prakse in izigravanja prava "imajo svoje poreklo prav v nekdanji skrivni trgovini z orožjem," je predsednik države Danilo Türk dejal na proslavi ob 70. obletnici OF. V govoru je pozval k prelomu z zablodami tranzicije, kot so Slovenci po njegovem med drugo svetovno vojno prelomili s svojo pasivno preteklostjo.