Prijavljeni ste kot
17. nov. 2024
Ko sediš z Ireno, čas teče hitro, prehitro. Zelo lepo se izraža, tvori dolge stavke, govori knjižno slovenščino. Njene misli so čiste in jasne. Tako kot v njeni knjigi Svetišča narave. Precizno opisuje svet rastlin in živali v sedmih različnih okoljih, habitatih, in prav tako natančno svoje doživljanje narave, in to tako doživeto in ganljivo, da me je s temi opisi velikokrat spravila v jok. In to ob knjigi o naravi! Knjiga je tudi zakladnica podatkov, koliko vrst ptic živi pri nas, katere živali in rastline živijo samo v Sloveniji, koliko je stara in kje raste najstarejša jelka …
7. nov. 2024
Z novembrom je začela veljati odredba o omejitvi uporabe ceste v dolino Vrata, ki zmogljivost prometne obremenjenosti doline z motornimi vozili omejuje na največ 195 vozil. Danes bo začela delovati tudi zapornica, ki bo vstop omogočala samo do omenjene omejitve.
5. okt. 2024
Dan pred koncem zbiranja podpisov za naknadni občinski referendum o spremembi odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib pobudniki ugotavljajo, da jim potrebnih 11.260 podpisov do nedelje ne bo uspelo zbrati, zato referenduma kot kaže ne bo, so pojasnili za STA.
24. jul. 2024
Po podatkih službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus je bil 21. julij najbolj vroč dan v zgodovini. Svetovno povprečje temperature zraka je v nedeljo namreč znašalo 17,09 stopinje Celzija, s čimer je za stotinko stopinje Celzija padel rekord, zabeležen 6. julija 2023, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
22. apr. 2024
Prebivalci Bohinjske Bistrice niso zadovoljni s prometno politiko Občine Bohinj, ki mirujoči promet postopno odmika proč od jezera. Bojijo se, da bodo načrtovanimi ukrepi občine povečali obremenitev Bohinjske Bistrice. Zato so konec marca na občinsko upravo naslovili peticijo z več kot 400 podpisi občanov.
28. feb. 2024
Gorenjski lovci so prejšnji mesec po več kot 25 letih pripravili lovsko razstavo, ki je bila priložnost za pregled stanja divjadi in sprememb v zadnjih 30 letih. V tem obdobju se je močno povečalo število divjih prašičev, novost so šakali, ki so prav tako v porastu. Te spremembe pa skupaj s pritiski obiskovalcev slabšajo pogoje za srnjad.
12. feb. 2024
Čeprav upravljanje soteske Vintgar še ni dorečeno, so se v Turističnem društvu (TD) Gorje odločili, da letos občinam Gorje, Bled in Jesenice od vstopnin namenijo vsaki po 250.000 evrov. Na občinah že imajo zamisli, kako bi porabili ta sredstva, v javnem zavodu TNP pa opozarjajo, da je takšno deljenje v nasprotju z zakonom. O visokih zaslužkih TD Gorje in porabi denarja smo nedavno pisali v Reporterju. Za ilustracijo: samo leta 2022 je imelo Turistično društvo Gorje z osmimi zaposlenimi ob 2,98 milijona evrov prihodkov od prodaje kar 1,40 milijona evrov čistega presežka!
26. avg. 2023
Občina Hoče Slivnica je bila letos uspešna na razpisu za sofinanciranje vlaganj v turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti, zato še pred koncem leta načrtujejo začetek izvedbe že nekaj časa načrtovane obnove lipovega drevoreda v Pivoli. Nekatere je zmotila odločitev, da bodo podrli vsa drevesa in zasadili nova.
12. jul. 2022
Ribiči Ribiške družine Dolomiti so iz reke Gradaščica v občini Dobrova-Polhov Gradec v skladu z odločbo veterinarske inšpektorice v preteklih dneh odstranili okoli 150 kilogramov pokvarjenega svinjskega mesa. Kdo je kriv za onesnaženje, še ni jasno, poroča spletni portal 24ur.com.
22. jun. 2022
Nekatere prebivalce Kopra je razburil posek dreves v središču mesta na zemljišču prihodnjega objekta Levji grad nasproti banke Intesa Sanpaolo. Dejanje označujejo kot barbarsko, koprsko občino in različne ustanove ter nadzorne organe pa pozivajo, naj posege v prostor končajo. Investitor, družba Grafist, obljublja, da bodo drevesa nadomestili.
26. maj. 2022
V Jamarskem klubu Novo mesto so v preteklih letih med pregledovanjem terena v Kočevskem rogu pogosto naleteli na črna odlagališča, predvsem v vrtačah in jamah. Skupaj so jih evidentirali 40, ki jih nameravajo zdaj skupaj z družbo Slovenski državni gozdovi počistiti. Na treh so to že naredili, druga bodo počistili v prihodnjih tednih.
24. jul. 2021
Umrl je priznani strokovnjak za divje rastline in avtor več knjig Dario Cortese, so sporočili njegovi bližnji na družabnih omrežjih. Cortese, nekdaj tudi znan urednik na Radiu Študent, je ves čas zagovarjal tezo, da take prehranske moči in takega bogastva okusov, kot jih nudijo užitne divje rastline, ni moč kupiti.
22. mar. 2021
Več tisoč radovednežev se je zbralo v bližini bruhajočega vulkana nedaleč od islandske prestolnice Reykjavik. Nekateri najbolj pogumni so si nad žarečo lavo pekli hrenovke in sladke penice. Oblasti so danes zaradi visoke ravni plinov v ozračju znova zaprle območje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
11. mar. 2021
Na Japonskem so danes z minuto molka in številnimi spominskimi slovesnostmi obeležili deseto obletnico silovitega potresa in cunamija na severovzhodu države, ki je sprožil najhujšo jedrsko nesrečo po Černobilu. Trojna katastrofa, ki je trajno zaznamovala celotno državo, je zahtevala približno 20.000 življenj.
1. mar. 2021
Pred nami so suhi in sončni dnevi, ki jih bodo mnogi izkoristili za delo v naravi. Na Policijski upravi Celje ob tem državljane pozivajo, naj bodo pri kurjenju trave, vejevja in drugih odpadnih snovi še posebej previdni in odgovorni. Tako so v samo zadnjih nekaj dneh zaznali večje število požarov v naravi oziroma na prostem.
29. sep. 2020
Britanski prince George je v nedeljo od znanega naravovarstvenika in avtorja dokumentarcev Davida Attenborougha dobil v dar starodavni fosil zoba izumrlega morskega psa, ki ga je kot otrok našel na Malti. To je povzročilo nekaj razburjenja v otoški državi, ki je sprva nakazala, da si bo prizadevala za vrnitev fosila, a je od te namere odstopila.
19. avg. 2020
Na eni od poti na Uršljo goro je neznanec v korenine zabil žeblje tako, da so ti bili nevarni za pohodnike. Eden od občanov je odkrite žeblje že odstranil, policisti policijske postaje Ravne na Koroškem, ki so bili o nastavljenih žebljih obveščeni v torek, pa zbirajo obvestila v smeri suma storitve kaznivega dejanja povzročitev splošne nevarnosti.
2. avg. 2020
Risom v Sloveniji se je to poletje pridružil nov član, ris Maks. To je četrti ris, ki so ga v slovenske gozdove doselili v okviru mednarodnega projekta Life Lynx. Maks, ki so ga v naravo izpustili na območju Snežnika, prihaja iz Slovaške in še išče primerno območje za vzpostavitev teritorija.