Prijavljeni ste kot
16. avg. 2024
V Sloveniji »ves čas poteka kulturna vojna med tistimi, ki ta temelj slovenske državnosti uveljavljamo, in tistimi, ki še vedno zanikajo pravico do groba in spomina za vse žrtve vojne, okupacije, upora, revolucije, protirevolucije, državljanske vojne«, opozarja Jože Dežman, predsednik Komisije Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč
11. jul. 2024
V Pokrajinskem muzeju Kočevje bodo nocoj odprli razstavo, posvečeno pobojem v jami pod Macesnovo gorico ob koncu druge svetovne vojne. Sledilo bo predvajanje dokumentarnega filma s podobno vsebino, nato pa bo predstavljeno poročilo vladne komisije za reševanje prikritih grobišč.
20. maj. 2024
Zgodovinar Jože Dežman je s sodelavci posnel film 3450 - bratomor v Jami pod Macesnovo gorico.
28. apr. 2024
V Strunjanu, kjer ima svoj drugi dom, smo se z Jožetom Dežmanom pogovarjali o njegovih zadnjih odmevnih projektih: razstavi o raziskavi morišča brezna pod Macesnovo gorico, taisti razstavi v Evropskem parlamentu in šestem poročilu vladne komisije za vprašanje prikritih grobišč, ki bo izšel na izbrisani dan spomina na žrtve komunizma.
15. apr. 2024
Ob obletnici govora ministrice z kulturo Aste Vrečko na Čebinah je zgodovinar Jože Dežman Vrečkovi posvetil zapis, v katerem kritizira njeno strokovnost in njen akademski status.
12. apr. 2023
Na družbenih omrežjih je postal pravi hit komentar odpuščenega direktorja Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jožeta Dežmana, ki ga je napisal leta 1994, ko je bil še član LDS in kot pravoverni pripadnik komunističnega zgodovinopisja urednik revije Borec, glasila zveze borcev.
30. mar. 2023
Na sporočilo nekdanjega direktorja Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jožeta Dežmana, da je v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi, se je v sredo odzvala ministrica za kulturo Asta Vrečko. Povedala je, da je bila Dežmanu "odpoved izročena zaradi prenehanja obstoja delovnega mesta". Z izjemo dveh direktorskih mest so druga ohranili, je dodala.
29. mar. 2023
Do združitve muzejev osamosvojitve (MSO) in muzeja novejše zgodovine (MNZS) v muzej novejše in sodobne zgodovine (MuZXXI) direktorju MNZS Jožetu Dežmanu je bila včeraj zjutraj po posebni kurirki vročena redna odpoved pogodbe o zaposlitvi. Razlog naveden v odpovedi je nesposobnost.
29. jan. 2023
Na predlog ministrstva za kulturo je vlada brez strokovnega elaborata in vključenosti uradništva na resorju ukinila Muzej novejše zgodovine Slovenije in Muzej slovenske osamosvojitve ter ju spojila v nov muzej.
20. jan. 2023
Direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jože Dežman se je odzvala na včerajšnjo odločitev vlade, da združi Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije ter ustanovi nov javni zavod Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Pričakuje javno predstavljene strokovne analize, ki naj bi zahtevale ukinitev dveh muzejev in ustanovitev tretjega.
6. nov. 2022
Junija lani se je Robert Golob, takrat še prvi človek družbe Gen I, udeležil prireditve v Šentjerneju in Šmarjeti, s katero je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) počastilo 30. obletnico razglasitve samostojnosti in neodvisnosti slovenske države. Bil je osrednji govorec pri razpravi o zelenem prehodu slovenske energetike.
3. nov. 2022
»Spoštovana, na Sv. Urhu vas je Jankovič razglasil za svojo kandidatko. Ali boste, če boste predsednica RS, v zameno za njegovo podporo zagovarjali tudi politike, ki nas vodijo naravnost v sramotno zavrženo civilno religijo titoizma)?« je direktor Muzeja novejša zgodovine Jože Dežman v odprtem pismu vprašal predsedniško kandidatko Natašo Pirc Musar.
29. okt. 2022
Direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije je s člani vladne komisije za vprašanja prikritih grobišč zaslužen za prekope zamolčanih žrtev. Novinarjem je Jože Dežman včeraj predstavil zahtevno delo pri izkopu ostankov žrtev v breznu pod Macesnovo gorico. Za to veliko humanitarno delo bi si zaslužil državno odlikovanje – še najbolje kar vsa njegova komisija. Toliko bolj, ker je iz rok predsednika Boruta Pahorja medaljo za hrabrost leta 2014 prejel rudar Mehmedalija Alić – po razkritju Hude jame, ki je seveda zasluga Dežmanove komisije.
22. avg. 2022
Izkop ostankov žrtev iz brezna pod Macesnovo gorico se v teh dneh nadaljuje. Arheologi so doslej izkopali posmrtne ostanke več kot dva tisoč umorjenih. Koliko jih je še, lahko ob zvončasti obliki jame in negotovosti glede reliefa dna jame le ugibamo. Komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč v današnji izjavi sprejeti ob evropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, v skladu z dogovori pričakuje, da se bodo letos raziskave v breznu zaključile.
2. jun. 2022
Predvidoma konec prihodnjega tedna naj bi bilo po neuradnih informacij v Parku vojaške zgodovine v Pivki dano na ogled enajst kipov s protokolarnega parka Brda pri Kranju. Zbirka je komplementirana in prvič obdelana v po strokovnih merilih. Prva urejena zbirka kipov iz časa socializma bo postavljena v t. i. Parku spomenikov, na zelenici na zgornjem platoju. Postavitev sta potrdila tako svet Muzeja novejše zgodovine kot njegov strokovni svet.
26. dec. 2021
Zakaj bi nepismenega nemca Branka Maslešo označili še za batino? Odgovor je razmeroma enostaven. Ker Masleša zagovarja stalinistične bogove, ki so iz pravnikov naredili poslušne batine ideologije. Branko je batina, ker v demokratični in pravni državi skuša ohraniti dediščino brezpravnega stalinizma in titoizma. Pa ne bo šlo tako, kot je prostodušno napovedal v svojem šahovsko prozornem in očitno naročenem diktatu v Dnevniku 11. decembra. Masleša je z intervjujem v Dnevniku pokazal svojo kremenito stalinsko konstitucijo.
19. okt. 2021
25 let je minilo od sprejetja Zakona o popravi krivic. Mnoge žrtve za pravice po tem zakonu še dandanes ne vedo Odškodnine so mizerne, saj je bilo za več kot 35.000 pozitivno rešenih vlog izplačanih le nekaj nad sto milijonov evrov, pravi v pogovoru direktor muzeja novejše zgodovine dr. Jože Dežman. Nasprotno pa je država vsem, ki so sodelovali v partizanskem gibanju in stalinistični revoluciji, ohranila rentni sistem vzpostavljen v drugi Jugoslaviji; nekaj milijard evrov nas je stal. Izkop posmrtnih ostankov žrtev iz jama pod Macesnovo gorico, se bo začel prihodnje leto 2022, brž ko bo mogoče.
14. okt. 2021
"Ali v oddaji Spomini na TV Slovenija lažejo/prikrivajo dejstva?" je v javnem pismu vprašal direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije dr. Jože Dežman. Kritičen je do uporabe materiala muzeja v oddaji TV Slovenija Spomini, v kateri je nastopil pravnik in zdravnik Miloš Kobal - Dežmana je zmotila predstavitev Kobalove vloge med in po drugi svetovni vojni.