Prijavljeni ste kot
3. jun. 2018
Kampanja za te državnozborske volitve je bila z družinskega vidika precej bolj normalna in manj naporna kot kampanja pred prejšnjimi volitvami, je danes ocenila žena predsednika stranke SDS Janeza Janše Urška Bačovnik Janša. Pri političnih vprašanjih mu ne more svetovati, je pa po osebni plati njegova trdna zaveznica, je dejala.
Zmagovalka današnjih parlamentarnih volitev SDS je slavila v vseh osmih volilnih enotah in tudi večini volilnih okrajev. Najbolj prepričljivo so jo podprli volivci v volilni enoti Celje, najmanj volivcev pa je prepričala v volilni enoti Postojna. Le v nekaterih od 88 volilnih okrajev so volivci več glasov kot SDS namenili LMŠ, SD oziroma Levici.
Še preden so prešteli vse oddane glasovnice na današnjih predčasnih parlamentarnih volitvah, je predsednik SLS Marko Zidanšek odstopil s položaja. Kot je pojasnil, mu SLS ni uspelo pripeljati v DZ, kar si je zastavil kot cilj ob prevzemu vodstva stranke pred tremi leti in pol.
V DZ se je na današnjih volitvah uvrstila tudi SNS, ki ima po delnih izidih nekaj več kot 4-odstotno podporo. Predsednik SNS Zmago Jelinčič se je zahvalil volivcem za prejete glasove in tudi tistim, ki so upali in vedeli, da mora biti SNS v parlamentu, če hoče rešiti Slovenijo. Po njegovih besedah je pretehtalo to, da jih sedem let ni bilo v DZ.
DeSUS je na volitvah v DZ glede na delne izide prejel okoli pet odstotkov glasov, s čimer je prepolovil tako delež podpore kot tudi število poslanskih mest. Poleg tega v DZ ni bil izvoljen prvak stranke Karl Erjavec. "V politiki je tako, da doživljaš velike zmage, lahko pa tudi poraze," je dejal Erjavec in priznal, da je to zanj oseben poraz.
V SD, ki ji izidi vzporednih volitev na današnjih predčasnih volitvah v DZ kažejo na 9,3-odstotno podporo, so zadovoljni, da so izboljšali rezultat izpred štirih let. "Mislim, da ima SD veliko perspektivo v bodoče," je dejal vodja poslanske skupine SD Matjaž Han in dodal: "Čestitam zmagovalcu, a na koncu bo treba sestaviti koalicijo".
Glavni tajnik NSi Robert Ilc je izpostavil, da vzporedne volitve niso končen rezultat in da bodo z oceno počakali na vse preštete glasove. Tudi če bi pri tem rezultatu ostalo, Ilc ocenjuje, da bo tudi manjši odstotek prinesel bistveno več poslanskih mest. Vzporedne volitve namreč NSi kažejo 6,6 odstotno podporo in 7 poslanskih sedežev v parlamentu.
Evropska komisarka Violeta Bulc je v štabu SMC po objavi izidov vzporednih volitev, ki so SMC z 9,8 odstotka glasov umestili na tretje mesto dejala, da so lahko izjemno zadovoljni. "V tem trenutku je težko dajati kakršnekoli komentarje o koaliciji, pomembno je, da smo dosegli dovolj visok rezultat, da smo v pogajalski skupini," je dejala. V štabu SMC je po razglasitvi vzporednih rezultatov zazvenel aplavz.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je prepričan, da bo DeSUS na koncu imela bistveno boljši rezultat od petih odstotkov, kot ji ga napovedujejo rezultati vzporednih volitev, ki jih je izvedla Mediana. "Počakajmo, da bodo glasovi prešteti, boste videli, da bo še prišlo do sprememb," je dejal v prvem odzivu.
Janez Janša, predsednik SDS, ki ji kaže zmago na volitvah, je na Twitterju objavil izjavo, v kateri se je zahvalil vsem, ki so šli na volitve in prevzeli svoj del odgovornosti do domovine. "Ni nas strah jutrišnjega dne. Veselimo se ga," je zapisal. Dodal je, da če bo SDS vodila vlado, jo bo vodila pravično in za dobro vseh državljanov.
Marjan Šarec je ob objavi izidov vzporednih volitev na današnjih predčasnih volitvah v DZ, ki njegovi Listi Marjana Šarca (LMŠ) napovedujejo drugo mesto in s tem prvo uvrstitev v DZ, izrazil veliko zadovoljstvo. Prvaku zmagovite SDS Janezu Janši pa je zaželel srečo pri sestavljanju koalicije.
Predsedniki strank, ki kandidirajo na predčasnih volitvah v DZ, so bili ob oddaji svojega glasu optimistični. Nekateri so pozvali tudi k udeležbi na volitvah. Predsednik republike Borut Pahor je izrazil upanje, da bo Slovenija hitro dobila novo vlado. V ta namen bo že v začetku tedna povabil na neformalen pogovor relativnega zmagovalca volitev.
Volivci bodo danes na osmih državnozborskih volitvah v zgodovini samostojne države izbirali novo sestavo državnega zbora za prihodnji štiriletni mandat. Na voliščih po vsej državi bo med 7. in 19. uro glas za svojega kandidata lahko oddalo 1,7 milijona volilnih upravičencev. Do zaprtja volišč še vedno velja volilni molk.
2. jun. 2018
Natančno ob polnoči se je pred parlamentarnimi volitvami uradno zaključila volilna kampanja. Začel je veljati volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi.
1. jun. 2018
Če bi bile volitve v soboto, bi daleč največ glasov dobila SDS. Obkrožilo bi jo 23,7 odstotka vprašanih, ki se bodo - kot pravijo - verjetno udeležili volitev, je pokazala še zadnja javnomnenjska raziskava pred nedeljskimi volitvami v DZ, ki jo je za POP TV izvedla Mediana. SDS sledita LMŠ z 11,2 odstotka in Levica s 7,9 odstotka.
Še zadnja javnomnenjska raziskava pred nedeljskimi volitvami v DZ, ki jo je za Radiotelevizijo Slovenija izvedla Mediana, tudi tokrat izkazuje največjo podporo SDS, ki bi jo volilo 16,5 odstotka vprašanih. Sledita ji Lista Marjana Šarca (LMŠ) z 8,3 odstotka in Levica s 6,9 odstotka. Petina sodelujočih je še vedno neodločenih.
Stranka SD je vložila tožbo proti državi, ker je ministrstvo za notranje zadeve z odločbo spremenilo ime stranke Krščanski socialisti Slovenije v Nove socialdemokrate. Novi socialdemokrati pa tožbo, v kateri so po njihovi oceni številne neresnice, izpodbijajo in upravnemu sodišču predlagajo, naj jo zavrne.
V agenciji Valicon tudi po zadnji javnomnenjski raziskavi ne morejo z gotovostjo napovedati zmagovalca nedeljskih volitev. Po besedah Andraža Zorka iz agencije se bodo volitve na nek način odločale v soboto na piknikih, družinskih srečanjih in družbenih omrežjih, torej povsod, kjer se bodo ljudje družili in pogovarjali.