Prijavljeni ste kot
4. jun. 2018
V SDS na volilno nedeljo kljub relativni zmagi ni bilo navdušenja, saj bo sestava vlade zaradi moči levih strank izjemno težavna.
Poslanske sedeže bo v novem sklicu DZ, kot kaže, obdržalo 36 poslancev iztekajočega se mandata. V DZ prihaja tudi pet županov, ki pa se bodo morali od županskih stolčkov posloviti. Od članov vlade v odhodu pa so si mesto v DZ uspeli zagotoviti le trije.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker čestita zmagovalcu slovenskih parlamentarnih volitev, vodji SDS Janezu Janši, ki ga dobro pozna, in izraža prepričanje, da bo prihodnja slovenska vlada dragoceno prispevala k skupnim prizadevanjem za gradnjo demokratične, uspešne in močnejše EU, so danes sporočili v Bruslju.
Predsednik republike Borut Pahor je v pogovoru za Delo poudaril, da mora predsednik republike čim bolj upoštevati voljo volivcev. "Seveda nisem dolžan najprej podeliti mandat relativnemu zmagovalcu volitev. A bom to storil, ker močno verjamem v demokracijo. Tudi če mi volilni rezultati niso všeč, treba jih je spoštovati," je dejal.
Moralni teolog in vidni predstavnik Cerkve Ivan Štuhec je za STA ocenil, da "te volitve Sloveniji niso prinesle nobene jasnosti, napredka in razvoja, ampak kvečjemu stagnacijo in zapletanje političnega položaja". Po njegovi oceni je glede na opredeljevanje strank takoj po prvih znanih rezultatih rezultat volitev neke vrste pat pozicija.
Med novoizvoljenimi poslanci, ki so jih volivci na današnjih parlamentarnih volitvah izvolili v državni zbor, je večina prvakov strank, ki jim je uspelo preseči parlamentarni prag. Kot kažejo trenutni delni neuradni izidi, pa v prihodnjem mandatu v poslanskih klopeh ne bo Alenke Bratušek in Karla Erjavca.
Tokratne volitve nimajo pravega zmagovalca, saj SDS ni uspelo bistveno popraviti rezultata iz volitev leta 2014, imajo pa "absolutnega poraženca", to je DeSUS, ki je prepolovil število poslancev, v analizi volitev pravi Andraž Zorko iz agencije Valicon. Ugotavlja tudi, da tokrat ni prišlo do izrazite mobilizacije volivcev na nobeni strani.
Marjan Šarec je ob objavi delnih neuradnih rezultatov na današnjih volitvah v DZ, ki njegovi Listi Marjana Šarca (LMŠ) napovedujejo drugo mesto in s tem prvo uvrstitev v DZ, poudaril, da si želijo razvojno naravnano in v prihodnost usmerjeno sredinsko vlado. Ponovil je, da se v koaliciji s SDS ne vidijo, se pa bodo pogovarjali z vsemi ostalimi.
3. jun. 2018
Kampanja za te državnozborske volitve je bila z družinskega vidika precej bolj normalna in manj naporna kot kampanja pred prejšnjimi volitvami, je danes ocenila žena predsednika stranke SDS Janeza Janše Urška Bačovnik Janša. Pri političnih vprašanjih mu ne more svetovati, je pa po osebni plati njegova trdna zaveznica, je dejala.
Zmagovalka današnjih parlamentarnih volitev SDS je slavila v vseh osmih volilnih enotah in tudi večini volilnih okrajev. Najbolj prepričljivo so jo podprli volivci v volilni enoti Celje, najmanj volivcev pa je prepričala v volilni enoti Postojna. Le v nekaterih od 88 volilnih okrajev so volivci več glasov kot SDS namenili LMŠ, SD oziroma Levici.
Še preden so prešteli vse oddane glasovnice na današnjih predčasnih parlamentarnih volitvah, je predsednik SLS Marko Zidanšek odstopil s položaja. Kot je pojasnil, mu SLS ni uspelo pripeljati v DZ, kar si je zastavil kot cilj ob prevzemu vodstva stranke pred tremi leti in pol.
V DZ se je na današnjih volitvah uvrstila tudi SNS, ki ima po delnih izidih nekaj več kot 4-odstotno podporo. Predsednik SNS Zmago Jelinčič se je zahvalil volivcem za prejete glasove in tudi tistim, ki so upali in vedeli, da mora biti SNS v parlamentu, če hoče rešiti Slovenijo. Po njegovih besedah je pretehtalo to, da jih sedem let ni bilo v DZ.
Predsednik NSi Matej Tonin je organom stranke ponudil svoj odstop, ker na volitvah niso dosegli 10 odstotkov
DeSUS je na volitvah v DZ glede na delne izide prejel okoli pet odstotkov glasov, s čimer je prepolovil tako delež podpore kot tudi število poslanskih mest. Poleg tega v DZ ni bil izvoljen prvak stranke Karl Erjavec. "V politiki je tako, da doživljaš velike zmage, lahko pa tudi poraze," je dejal Erjavec in priznal, da je to zanj oseben poraz.
SDS je odprta za sodelovanje, pogajanja in koalicije, je dejal zmagovalec volitev prvak SDS Janez Janša. Jutri je ponedeljek, je poudaril.
V SD, ki ji izidi vzporednih volitev na današnjih predčasnih volitvah v DZ kažejo na 9,3-odstotno podporo, so zadovoljni, da so izboljšali rezultat izpred štirih let. "Mislim, da ima SD veliko perspektivo v bodoče," je dejal vodja poslanske skupine SD Matjaž Han in dodal: "Čestitam zmagovalcu, a na koncu bo treba sestaviti koalicijo".
Glavni tajnik NSi Robert Ilc je izpostavil, da vzporedne volitve niso končen rezultat in da bodo z oceno počakali na vse preštete glasove. Tudi če bi pri tem rezultatu ostalo, Ilc ocenjuje, da bo tudi manjši odstotek prinesel bistveno več poslanskih mest. Vzporedne volitve namreč NSi kažejo 6,6 odstotno podporo in 7 poslanskih sedežev v parlamentu.
Evropska komisarka Violeta Bulc je v štabu SMC po objavi izidov vzporednih volitev, ki so SMC z 9,8 odstotka glasov umestili na tretje mesto dejala, da so lahko izjemno zadovoljni. "V tem trenutku je težko dajati kakršnekoli komentarje o koaliciji, pomembno je, da smo dosegli dovolj visok rezultat, da smo v pogajalski skupini," je dejala. V štabu SMC je po razglasitvi vzporednih rezultatov zazvenel aplavz.