Revija Reporter
Svet

ZN: Zločini Severne Koreje primerljivi z nacističnimi

STA

17. mar. 2014 12:14 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zločini severnokorejskega režima so primerljivi z brutalnimi zločini nacistov, nekdanjega apartheidskega režima Južnoafriške republike in kamboških Rdečih Kmerov, je danes povedal vodja preiskave ZN o kršitvah človekovih pravic v Severni Koreji Michael Kirby.

"Naša dolžnost je sedaj, da naslovimo kršitve človekovih pravic in zločine proti človečnosti v Severni Koreji," je poudaril Kirby mesec dni po tem, ko so preiskovalci objavili okrog 400-stransko poročilo o okrutnih kršitvah človekovih pravic v Severni Koreji. Te med drugim zajemajo iztrebljanje ljudi, suženjstvo in spolno nasilje.

"Narava, resnost in obseg teh nepredstavljivih grozodejstev, storjenih v Severni Koreji, nakazuje na totalitarno državo, ki v sodobnem svetu nima primere," je povedal Kirby.

Severna Koreja, ki ni želela sodelovati s preiskovalno komisijo, je poročilo kategorično zavrnila. Severnokorejski predstavnik pri ZN v Ženevi So Se Pyon je danes ugotovitve preiskave kritiziral kot "sramotne izmišljotine sovražnih sil".

A Kirby je opozoril, da je svet predolgo ignoriral dokaze. "Ni več izgovorov, ker sedaj vemo," je zatrdil in dodal, da mora mednarodna skupnost sedaj ukrepati.

Preiskavo so podprle EU, Japonska in ZDA, ki želijo, da se ugotovitve predložijo Varnostnemu svetu ZN. A stalna članica VS ZN Kitajska je danes že kritizirala poročilo preiskovalne komisije. Kitajski diplomat Chen Chuandong je danes pod vprašaj postavil kredibilnost poročila, kar povečuje verjetnost, da bo Peking na kakršnokoli resolucijo v VS ZN odgovoril z vetom.

"Zaradi nezmožnosti komisije, da bi pridobila podporo in sodelovanje preiskovane države, je nemogoče, da bi ta komisija svojo nalogo lahko opravila nepristransko, objektivno in učinkovito," je po poročanju britanskega BBC dejal kitajski diplomat.

Preiskovalni komisiji, ki jo je marca lani oblikoval Svet ZN za človekove pravice, namreč niso omogočili vstopa v Severno Koreji, zato je preiskavo opravila na podlagi intervjujev s 320 Severnokorejci, ki živijo v izgnanstvu v Južni Koreji in na Japonskem.

Kitajska vztraja, da bi bil potreben konstruktiven dialog z vlado v Pjongjangu za reševanje vprašanja človekovih pravic v Severni Koreji.