Revija Reporter
Svet

ZN z novimi kritikami Vatikana zaradi upiranja poročanju o spolnih zlorabah

STA

24. maj. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Združenih narodih so včeraj ostro kritizirali Vatikan zaradi (ne)razkrivanja spolnih zlorab otrok s strani duhovnikov. Odbor ZN proti mučenju je namreč v poročilu na osmih straneh, ki ga je včeraj objavil v Ženevi, izrazil resno zaskrbljenost, ker se Vatikan "upira načelu obveznega poročanja" glede sumov zlorab.

Ugled Katoliške cerkve so pedofilski škandali močno očrnili in tudi sam papež Frančišek je dejal, da bi morale nacionalne cerkvene skupnosti sodelovati s civilnimi oblastmi v primeru sumov, da so njihovi duhovniki zagrešili kazniva dejanja.

Toda še marca je italijanska škofovska konferenca vernikom dejala, da je sodelovanje z oblastmi predvsem njihova "moralna dolžnost", da pa to ne pomeni tudi pravne obveznosti poročanja sumov zlorab otrok s strani duhovnikov policiji, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Sveti sedež je sicer leta 2002 podpisal konvencijo ZN proti mučenju in drugemu krutemu, nečloveškemu in ponižujočemu ravnanju. S to konvencijo se je Vatikan tudi zavezal, da bo poročal vse sume tovrstnega ravnanja.

V začetku maja je sicer v Ženevi pred odborom ZN proti mučenju nastopil tudi veleposlanik Vatikana, nadškof Silvano Tomasi. Kot je poročal, je bilo v obdobju od leta 2004 do leta 2013 zaradi spolnih zlorab 848 duhovnikov odstavljenih in so jim prepovedali opravljanje duhovniške službe, 2572 pa so jih degradirali.

Toda različne skupine žrtev tovrstnih zlorab z odzivom Cerkve niso zadovoljne. Opozarjajo, da zaradi tovrstnih zlorab in prikrivanja ni bil kaznovan še noben katoliški škof.

Strokovnjaki v odboru so opozorili tudi na dejstvo, da je bilo več duhovnikov, osumljenih pedofilije, premeščenih v druge župnije, "kjer pa so ostali v stiku z mladoletnimi in drugimi ranljivimi osebami". V nekaterih primerih so z zlorabami nadaljevali tudi tam.

Odbor je v poročilu tudi zavrnil pojmovanje Svetega sedeža, da je lahko odgovoren samo za zlorabe, ki jih duhovniki zagrešijo v Vatikanu, ne pa tudi drugod po svetu. Pri tem so Vatikan še pozvali, naj zagotovi primerno nadomestilo za žrtve.

V Vatikanu so se že odzvali, da bodo priporočila, izpostavljena v tem poročilu, "resno preučili", še poroča dpa.