V pogovoru, ki ga povzema avstrijska tiskovna agencija APA, je Frančišek izpostavil glavno nalogo Cerkve. Ta je "prisluhniti potrebam, željam, razočaranjem, obupom in upanju". "Mladim moramo dati upanje, starejšim pomagati, odpreti se moramo prihodnosti in širiti ljubezen," je poudaril papež.
Glede kurije je dejal, da ima "eno napako", in sicer da je preveč osredotočena zgolj na Vatikan. "Vidi in ukvarja se z interesi Vatikana, ki so v velikem delu posvetni interesi. Tak nazor zanemarja svet," je opozoril Frančišek.
Poudaril je tudi, da je sam močno proti klerikalizmu. "Klerikalizem ne bi smel imeti ničesar opraviti s krščanstvom," je poudaril.
Kot je izpostavil papež, je drugi vatikanski koncil odločil, da se Cerkev obrne v prihodnost z modernim duhom in se odpre sodobni kulturi. "Očetje koncila so vedeli, da odprtje v smeri moderne kulture pomeni, da se odpreš tudi religioznemu dialogu in dialogu z neverujočimi. Od takrat je bilo v tej smeri malo narejenega," je dejal Frančišek in dodal, da želi to spremeniti.
Kot najbolj dramatične težave sodobne družbe je sicer papež izpostavil brezposelnost mladih in osamljenost ostarelih. Posvaril je pred "divjim liberalizmom", zaradi katerega v današnji družbi "močni postajajo še močnejši, šibki še šibkejši in izobčeni še bolj izobčeni".
Sicer pa je Frančišek opisal še notranje boje, potem ko so ga kardinali na konklavu izbrali za papeža. "Preden sem sprejel to mesto, sem prosil, če se lahko umaknem za nekaj minut v sobo ob tisti z balkonom, ki se odpira na Trg sv. Petra. Popadel me je velik strah. Zaprl sem oči in izginila je vsaka misel. Tudi tista, da bi lahko nalogo odklonil. Na neki točki me je napolnila luč. Trajalo je le trenutek, a meni se je zdelo kot večnost," je priznal.
Pogovor Frančiška s časnikom je bil objavljen na dan, ko je v Vatikanu svoje prvo zasedanje začel svet kardinalov, ki ga je papež aprila imenoval z namenom, da bi mu pomagal pri reformi kurije. Telo sestavlja osem kardinalov, si pa papež pridržuje pravico, da vanj imenuje še nove člane. V skladu s pričakovanji bo svet zasedal do četrtka, predsedoval pa mu bo Frančišek.
Papež Frančišek kritičen do rimske kurije: Zaverovana je v Vatikan in zanemarja svet
1. okt. 2013 10:51 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Papež Frančišek je v današnjem pogovoru za časnik La Repubblica spregovoril o svojih načrtih za reformo Cerkve, pri čemer je kritiziral rimsko kurijo. Kot je opozoril, je kurija preveč zaverovana le v Vatikan. "Ta vizija z Vatikanom v središču zanemarja svet, ki je okoli nas," je opozoril Frančišek.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke