Revija Reporter
Svet

ZDA zavračajo zahteve Pekinga do morskih virov v Južnokitajskem morju

STA

14. jul. 2020 10:31 Osveženo: 10:33 / 14. 7. 2020

Deli na:

Kitajska mornarica na otočju Spratly - oborožitev teh otokov Kitajski mornarici omogoča operacije v bližini obal njenih sosed.

Reuters

Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je v ponedeljek dejal, da bodo ZDA zahteve Kitajske v Južnokitajskem morju odslej obravnavale kot nezakonite, kar pomeni, da so se ZDA v sporu postavile na stran Vietnama in Filipinov. Kitajska je medtem uvedla sankcije proti ameriškim državljanom.

Pompeova najava je zadnji korak v zaostrovanju odnosov s Kitajsko pred predsedniškimi volitvami 3. novembra, kjer tako Trump kot tudi njegov demokratski nasprotnik Joseph Biden tekmujeta, kdo bo bolj oster do Kitajske.

"Dajemo vedeti, da so zahteve Pekinga do morskih virov v večjem delu Južnokitajskega morja povsem nezakonite, kot je nezakonita tudi nasilniška kampanja za njihov nadzor," je izjavil Pompeo in dodal, da svet ne bo dovolil Pekingu, da obravnava Južnokitajsko morje kot svoj pomorski imperij. Južnokitajsko morje je bogato z nafto in plinom, prav tako je tudi ključna pomorska pot za trgovino.

"Amerika bo stala ob naših zaveznikih v jugovzhodni Aziji pri zaščiti njihovih suverenih pravic do morskih virov v skladu z njihovimi pravicami in obveznostmi po mednarodnem pravu. Z mednarodno skupnostjo branimo svobodo odprtih morij in spoštovanje suverenosti ter zavračamo poskuse vsiljevanja moči v Južnokitajskem morju in širši regiji," je izjavil Pompeo ob četrti obletnici odločitve mednarodnega sodišča, ki je v sporu s Kitajsko razsodil v prid Filipinom.

ZDA zavračajo zahteve Kitajske po nadzoru nad vodami blizu Vietnama in Malezije, Pompeo pa je dejal, da bo vsak poskus izkoriščanja nafte in plina ali ribištva nezakonit.

Odnosi med ZDA in Kitajsko so napeti, odkar je predsednik Donald Trump uvedel carine na uvoz iz Kitajske, kar se je potem malce umirilo konec lanskega leta. Nato pa je izbruhnila pandemija novega koronavirusa, za kar Trump krivi Kitajsko.

Washington je začel ne glede na delni trgovinski sporazum uvajati sankcije proti Kitajski tudi zaradi kršenja človekovih pravic muslimanskim Ujgurom v provinci Xinjiang. Washington je prav tako odvzel poseben trgovinski status Hongkongu.

Kitajska je v ponedeljek uvedla sankcije proti trem republikanskim članom zveznega kongresa in veleposlaniku za mednarodno versko svobodo Samu Brownbacku. Sankcije je uvedla proti senatorju Tedu Cruzu iz Teksasa in Marcu Rubiu s Floride, pa tudi članu predstavniškega doma iz New Jerseyja Chrisu Smithu. Vsi trije so republikanci, Brownback pa je nekdanji republikanski senator iz Kansasa.

"Pozivamo ZDA, naj nemudoma prekličejo svojo napačno odločitev in zaustavijo besede in dejanja, ki posegajo v notranje zadeve Kitajske in škodijo interesom Kitajske. Ukrepi so sprejeti v odgovor na škodljive ameriške ukrepe. Kitajska bo sprejela dodatne ukrepe glede na razvoj dogodkov," je sporočila tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying.