Da med 1400 vojaki, ki so se izmenjali v kontingentih (posamezen je štel okoli 90 pripadnikov), ni bilo žrtev, naš sogovorniki pripisuje usposobljenosti za opravljanje nalog svetovanja in mentoriranja, pa tudi dobremu in spoštljivemu odnosu do afganistanskih vojakov in lokalnega prebivalstva. »Zato smo imeli srečo, da se nikomur ni zgodilo nič hudega.«
Vodi dogajanje v Afganistanu kot poraz zavezništva Nato? Naš sogovornik je odgovor na to vprašanje natančneje opredelil. »Nato je bil poražen, če bi bila njegova nalogo vzpostaviti delujočo oblast. Nenazadnje tudi politična zveza, glavni odločevalci so šefi držav. Pa vendar, upravljanje države ni naloga Nata. V vojaškem smislu kaj dosti več kot to, ker je postoril, ni mogel. Svojo nalogo je dobro opravil. Vojaki so bili usposobljeni, sami so bili sposobni opravljati operacije.«
Visokega častnika Slovenske vojske moti obsojanje afganistanskih vojakov, češ da se niso bili pripravljeni vojskovati za svojo državo. »Prst bi veljalo uperiti raje na njihovo politično vodstvo. To ni opravilo svoje naloge in pobegnilo. Afganistanci radi rečejo, saj vsi kradejo, za nas pa pomembno, da nekaj od »gospodarjeve mize« dobimo tudi mi. Nobena oblast – od Karzaja do Ganija – ni znala oziroma ni hotela zagotoviti minimalnih socialnih standardov za večino prebivalstva, ekscesno in ne le dobro so poskrbeli le zase in za svoje sorodnike. Umanjkala je moralna moč predvsem političnega vodstva, vrhovnega poveljstva. Če bežijo visoki politiki in častniki, potem se vojne ne gredo niti vojaki.«
Naš sogovornik pravi, da so bili afganistanski vojaki srčni, pogumni, znali so se boriti. Mnoge so talibani izsiljevali, da jim bodo pobili sorodnike in družine, če se ne vrnejo, predajo orožje oziroma posredujejo določenih podatkov.
»Mi smo varnostne sile usposobili, nekdo drug bi moral poskrbeti za vodenje države, postaviti prave ljudi na prava mesta,« je še dejal poveljnik enega od kontingentov Slovenske vojske v Afganistanu.
Visoki častnik SV o kaosu Afganistana: Če bežijo visoki politiki in častniki, potem se vojne ne gredo niti vojaki
18. avg. 2021 16:10 Osveženo: 16:15 / 18. 8. 2021
»Nekaj sreče so naši vojaki na misiji v Afganistani že imeli – vsi so se vrnili domov zdravi in predvsem živi – , a naključij vendarle ni,« nam je dejal visoki častnik Slovenske vojske, ki ne želi biti imenovan. Vodil je enega od kontingentov na misiji Isaf oziroma t. i. Operativno skupino za mentorstvo in povezave.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke