Revija Reporter
Svet

V Ukrajino prostovoljce pošilja tudi Putin, večina jih prihaja z Bližnjega vzhoda

STA
7 383

11. mar. 2022 12:03 Osveženo: 14:06 / 11. 3. 2022

Deli na:

Ruski tanki so na poti v Kijev padli v ukrajinsko zasedo.

Profimedia

Ruski predsednik Vladimir Putin je na današnji seji ruskega varnostnega sveta podprl načrt, da bi se prostovoljci, tudi iz tujine, lahko borili v Ukrajini, kamor je sicer že poslal na tisoče ruskih vojakov. Ukrajinske oblasti pa so se zavezale, da neusposobljenih civilistov, ki se želijo boriti proti Rusiji, ne bodo poslale na fronto, poroča BBC.

Putin je na seji ruskega varnostnega sveta dejal, da bi bilo treba tistim, ki se želijo prostovoljno boriti v silah, ki jih podpira Rusija, to dovoliti. "Če vidite, da obstajajo ljudje, ki želijo prostovoljno pomagati separatistom na vzhodu Ukrajine, potem jim morate iti naproti in jim pomagati pri premiku na bojna območja," je Putin dejal obrambnemu ministru Sergeju Šojguju.

Prostovoljcev, ki se želijo boriti na ruski strani, naj bi bilo več kot 16.000, večina pa bi jih prišla z Bližnjega vzhoda in Sirije. Rusija je bila namreč ob izbruhu vojne v Siriji ključna partnerica sirskega predsednika Bašarja al Asada in se je v konfliktu leta 2015 postavila na njegovo stran ter obrnila potek spopadov v prid režima, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da se mu odločitev o pošiljanju prostovoljnih borcev v Ukrajino zdi sprejemljiva in pri tem dejal, da tudi ZDA podpirajo pošiljanje plačancev, ki se v Ukrajini borijo ob boku vojske Kijeva.

"Kar zadeva dobavo orožja, zlasti zahodne proizvodnje, ki je končalo v rokah ruske vojske, seveda podpiram možnost, da se ga prenese separatistom v Lugansku in Donecku," je dodal in obrambnemu ministru naročil, naj pripravi ločeno poročilo o okrepitvi zahodne meje Rusije kot odgovor na premike Natovih enot v vzhodni Evropi. Države Nata so namreč zaradi ruske "posebne vojaške operacije" v srednjo in vzhodno Evropo napotile na tisoče vojakov. Moskva je od Nata že zahtevala, da svoje enote umakne.

Ukrajinske oblasti pa so se zavezale, da novo oblikovane vrste neusposobljenih civilistov, ki se borijo proti Rusiji, ne bodo poslane v spopade na fronto. "To nima nobenega smisla. Naša vojska lahko zaustavi sovražnike, ker je motivirana, bolje usposobljena in oborožena," je v video nagovoru dejal ukrajinski obrambni minister Aleksej Reznikov. Poudaril je, da morajo naborniki vojsko redno obveščati o svojem bivanju in ohranjati stike z lokalnim nabornim centrom.

Po njegovih besedah se je enotam teritorialne obrambe države pridružilo že več kot 100.000 Ukrajincev in dodal, da se je iz Evrope vrnilo več kot 200.000 ukrajinskih državljanov, da bi pomagali v vojni.

Ruske sile naj bi v dveh tednih od začetka invazije ubile več ukrajinskih civilistov kot vojakov, je opozoril Reznikov. "Želim, da se to sliši ne le v Kijevu, ampak po vsem svetu," je dejal.

Ukrajinsko obrambno ministrstvo je opozorilo tudi, da Rusija v vojno vključuje tiste, ki nimajo bojnih izkušenj in da ruske sile skušajo nagovarjati ukrajinske vojne ujetnike, naj se borijo za njihovo stran.