Revija Reporter
Svet

Umetna inteligenca: med nočno moro in utopijo

Marko Medvešek
12 443

6. avg. 2023 20:00

Deli na:

Umetna inteligenca: inovacija, ki bo povzdignila človeštvo, ali orodje našega uničenja?

Profimedia

Sredi druge svetovne vojne je bilo, ko so zgodnji strokovnjaki za računalništvo teoretizirali o možnosti nastanka »elektronskih možganov«. 80 let kasneje se zdi le še vprašanje časa, ko bodo te teorije postale resničnost. Umetna inteligenca ni več koncept iz znanstvenih traktatov ali znanstvene fantastike, temveč vse bolj oprijemljivo dejstvo. Za ene je to vznemirljiva in potenciala polna nova tehnologija, za druge je eksistencialna grožnja sedanjemu načinu življenja, če ne kar človeštvu.

V najbolj optimističnih vizijah prihodnosti je umetna inteligenca navdušujoča inovacija, ki bo v marsičem izboljšala naša življenja in je primerljiva z ognjem, kolesom ali električno energijo. Nasprotno najbolj mračne vizije spominjajo na apokaliptične scenarije iz Terminatorja, Matrice in neštetih drugih zgodb o umetni inteligenci kot viru uničenja človeštva.



Družba Goldman Sachs je marca ocenila, da bi lahko uporaba umetne inteligence ogrozila do 300 milijonov delovnih mest. Mediji so še posebej pod udarom, saj nekatere medijske organizacije že eksperimentirajo s članki, ki jih piše UI.

Pišemo, kako je klepetalni robot ChatGPT milijonom odprl oči za umetno inteligenco in njen potencial.

Izpostavljamo hibe aktualne umetne inteligence: UI-generatorji umetnosti, kot je Midjourney imajo denimo bizarne težave s risanjem človeških dlani, na katerih je prstov ali premalo ali preveč, ali pa so čudne oblike.

Kako je Ukrajina postala nekakšen laboratorij za implementacijo umetne inteligence v vojskovanje.

Opozarjamo: naša zasebnost je že tako načeta, umetna inteligenca nas bo še bolj razgalila.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24