Revija Reporter
Slovenija

Dragocenosti v srčiki naše prestolnice

Biserka Karneža
2 764

5. dec. 2021 20:00

Deli na:

Baročna knjižnica z nekaterimi najstarejšimi knjigami v Sloveniji

Primož Lavre

V adventu je posebno doživetje vstopiti skozi mogočen kamniti portal ene od najmogočnejših ljubljanskih zgradb. V njej od leta 1717 bivajo bogoslovci, le dvakrat, v času jožefinskih reform in po drugi svetovni vojni niso mogli ostati v semenišču, ki še vedno slovi predvsem po prvi javni znanstveni knjižnici, danes eni najlepših baročnih knjižnic v Evropi.

Kaj razkriva napis v rezbariji nad vrati in kje je bil prvoten vhod v knjižnico? Katere knjige so shranjene v knjižnici in kako se odzivajo obiskovalci in raziskovalci ob obisku knjižnice sta pojasnila rektor semenišča dr. Roman Globokar in vodja knjižnice sestra Mateja Demšar.

Kakšen dogodek se je zgodil v knjižnici natanko dvesto let po izdaji Dalmatinovega prevoda Svetega pisma, ki ga prav tako hranijo v knjižnici? Kdo je avtor rokopisa o zgodovini stolne cerkve, s kom je bil povezan in kdo so bili darovalci knjig? Kaj smo izvedeli o svetovnih unikatih, ki jih hrani knjižnica, zaradi česar jo želijo obiskati tuji raziskovalci? Kakšni so pogoji za ogled gradiva?

Kakšni posegi so bili narejeni ob prenovi zgradbe semenišča v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja?

Kako se v semenišču bogoslovci pripravljajo na prihodnjo duhovniško službo? Svoj največji praznik, to je Marijino Brezmadežno, bodo proslavili s slovesnimi večernicami, odprtimi za javnost, v ljubljanski stolnici sv. Nikolaja v torek, 7. decembra, ob 18. uri.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24