Revija Reporter
Svet

Ukrajinska opozicija se pogaja z Janukovičem; če dogovora ne bo, grozi z napadom

STA

23. jan. 2014 13:06 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Ukrajini danes potekajo novi pogovori med voditelji opozicije in predsednikom Viktorjem Janukovičem. Pred pogovori so vodje opozicije svoje privržence, ki protestirajo na ulicah prestolnice Kijev, pozvali k osemurni prekinitvi spopadov s policijo. Ta se izteče zvečer in če dogovora z oblastmi do takrat ne bo, napovedujejo "napad".

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je k dogovoru o današnji prekinitvi spopadov prispeval vodja opozicijske stranke Udar, nekdanji boksarski prvak Vitalij Kličko, ki se je v ta namen sestajal tako z radikalnimi protestniki kot s predstavniki varnostnih sil na ulicah.

Mir naj bi trajal, medtem ko se Kličko in drugi opozicijski voditelji danes znova pogovarjajo z Janukovičem. "Do osmih zvečer (sedmih po srednjeevropskem času) se bom vrnil in vas obvestil o rezultatih pogovorov," je privržencem na kijevskem Trgu neodvisnosti sporočil Kličko. "Ohranite barikade, a bodite mirni, dokler se pogovori ne končajo," jim je še dejal in obenem obljubil, da jih bo, če do večera ne bo dogovora, sam vodil "v napadu".

Ukrajinski premier Mikola Azarov, ki se udeležuje Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu, je danes nakazal, da bi kompromis "lahko bil mogoč", da je vlada pripravljena stopiti nasproti opoziciji, a da se ta mora izogibati postavljanju ultimatov. Obenem je sicer poudaril, da "je treba vse protiustavne akcije v prestolnici ustaviti".

Množični protesti v Ukrajini so se začeli že konec novembra, potem ko Janukovič pod pritiskom ni podpisal pridružitvenega sporazuma z EU. Decembra in v začetku januarja so nato postopoma izgubljali zagon, nato pa so znova s polno silo izbruhnili to nedeljo.

Ukrajinski parlament je namreč prejšnji teden na sporen način potrdil novo zakonodajo, namenjeno zatrtju protestniškega gibanja, in opozicija sedaj zahteva njeno razveljavitev - poleg tega pa tudi izvedbo predčasnih predsedniških volitev in odstop vlade.

V torek in sredo je proteste spremljalo tudi hudo nasilje med policisti in protestniki, ki je središče Kijeva, predvsem pa ulico Gruševski, spremenilo v pravo vojno območje. Terjali so tudi že prve smrtne žrtve - po navedbah oblasti tri, po navedbah protestnikov pa sedem. Od treh uradno ubitih so dve osebi ustrelili policisti, enega protestnika pa naj bi našli zmrznjenega v gozdu blizu Kijeva, po trditvah opozicije s sledovi mučenja na telesu.