Trump za zdaj naj še ne bi uvajal novih carin na uvoz avtomobilov
16. maj. 2019 6:00


Ameriški predsednik Donald Trump.
Ameriški predsednik Donald Trump naj bi najmanj za pol leta preložil uvedbo dodatnih carin na uvoz avtomobilov z izgovorom, da gre za vprašanje nacionalne varnosti, kot je to storil že s carinami na jeklo in aluminij, poročajo ameriški mediji in tuje tiskovne agencije sklicujoč se na neimenovane vire.
Trumpa naj bi prepričali, da ni pametno odpirati druge fronte v času trgovinske vojne s Kitajsko in tudi zato, ker pogajanja o trgovini z avtomobili še trajajo. Trump sicer tudi v primeru avtomobilov trdi, da svet na čelu z Evropo oziroma Nemčijo, pa tudi Japonsko, Mehiko in Kanado izkorišča ZDA.
Zaradi tega grozi, da bo na uvoz avtomobilov uvedel 25-odstotne carine. Trdi, da gre za vprašanje nacionalne varnosti in to mu po ameriški zakonodaji omogoča tovrstne enostranske ukrepe. Trump si je za zadnji rok o odločitvi glede avtomobilskih carin postavil soboto, vendar naj bi si sedaj premislil.
Ameriški analitiki so začeli ugibati, da je morda grožnja s carinami na uvoz avtomobilov del strategije, s katero želi Trump izsiliti boljše pogoje za ameriške kmete pri izvozu pridelkov.
Pomagajte oblikovati Reporter!
Vaše mnenje šteje. Izpolnite kratko anketo in pomagajte izboljšati vsebine, ki jih berete vsak dan.