Revija Reporter
Svet

Trump je Boltona označil za "bolnega kužka", a utišati ga ne more: mediji že imajo njegovo knjigo

STA

19. jun. 2020 6:00

Deli na:

John Bolton.

Profi media

Ameriški predsednik Donald Trump je svojega nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost ZDA Johna Boltona označil za "bolnega kužka". Njegovo knjigo, v kateri je za predsednika dejal, da ni niti najmanj sposoben za položaj, pa je Trump označil za čisto fikcijo, ker naj bi bile vse navedbe v njej popolna izmišljotina.

Demokrati se s Trumpovo opredelitvijo Boltona, ki je zavračal pozive na pričanje med postopkom ustavne obtožbe proti predsedniku, povsem strinjajo, vendar pa navedbam v knjigi verjamejo. Na Boltona so jezni, ker so prepričani, da bi to, o čemer piše v knjigi o svojem letu in pol dela v Beli hiši, lahko pripeljalo do drugačnega izida ustavne obtožbe, ki je zaradi republikanske večine v senatu propadla.

Bolton je pač svoje zapiske in spomin prihranil za knjigo, s katero namerava lepo zaslužiti, čeprav mu je skušala Bela hiša izid preprečiti s tožbo, v katero se je sedaj vpletlo tudi pravosodno ministrstvo ZDA. Vendar pa je za to že prepozno, saj so knjigo že dobili vsi glavni mediji, Boltona pa čaka vrsta odmevnih intervjujev.

Bolton v knjigi z naslovom "Soba, kjer se je zgodilo" ne navaja veliko novih informacij, ki že ne bi bile znane. Odmeva pa navedba, da Trump ni izsiljeval le Ukrajine, da mu pomaga do ponovne izvolitve s preiskavo demokrata Josepha Bidna, ampak tudi Kitajsko. In to v času, ko je podobnega pokvarjenega političnega sodelovanja s Kitajsko obtoževal samega Bidna.

V knjigi je tudi nekaj zabavnih podrobnosti o Trumpovem poznavanju sveta in zemljepisa. Bolton trdi, da predsednik ZDA ni vedel, da ima Velika Britanija jedrsko orožje, menda pa je mislil tudi, da je Finska del Rusije.

Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da se Finci veselo muzajo in obenem držijo za čelo. Nekateri pa pravijo, da to še ni nič, saj je hujše to, da tudi Putin še vedno meni, da je Finska del Rusije. Drugi se spet veselijo, da je njihova država za trenutek spet center geopolitike, čeprav po neumnosti.

Boltonova knjiga prihaja v najmanj primernem času za Trumpa in bo verjetno bolj škodljiva, kot če bi bila objavljena v času ustavne obtožbe. Prihaja namreč po izbruhu pandemije koronavirusa, med katero je Trump Američanom priporočal, naj se zdravijo z uživanjem razkužil, vmes pa je virus zahteval že 118.000 življenj.

Prihaja tudi po množičnih protestih proti policijskemu nasilju, med katerimi je Trump ukazal napad na mirne protestnike, da se je lahko fotografiral pred cerkvijo s svetim pismom v roki. Boltonova osnovna trditev v knjigi je, da Trump ni sposoben za opravljanje svojega dela, pandemija ter protesti pa tej trditvi dajeta podlago.

Bolton je v intervjuju o knjigi za televizijo ABC dejal tudi, da je zaradi Trumpa na položaju predsednika ZDA vesel ruski predsednik Putin, ki da se z njim brez težav poigrava. Bolton ni noben liberalen demokrat, in je celo kot nekdanji komentator dobro povezan s Trumpu naklonjenimi komentatorji televizije Fox News.

Trumpovi svetovalci upajo, da bo nekaj bolje konec tedna, ko bo imel svoje prvo veliko predvolilno zborovanje po izbruhu pandemije koronavirusa v Tulsi v Oklahomi. Zborovanja delujejo na Trumpa terapevtsko, vendar tokrat predstavljajo veliko tveganje, predvsem za javno zdravje, ker bo športna dvorana s kapaciteto 20.000 sedežev nabito polna v času rasti primera okužb s koronavirusom v Oklahomi.

Zdravstveni uradniki Oklahome svarijo pred zborovanjem, a Trump sedaj stavi vse na to, da zborovanje ne bo imelo posledic. Maske se podpornikom le priporočajo, obvezne pa niso.