Revija Reporter
Svet PLUS

Vsi trojanski konji Donalda Trumpa: pajdaši hegemona, ki si želi podrediti EU

Dejan Steinbuch

2. feb. 2025 19:59

Deli na:

Ameriški predsednik Trump je v očeh povprečnega Evropejca hegemon, ki si želi ekonomsko podrediti staro celino in jo še naprej držati tudi v vojaški odvisnosti.

Profimedia

Kaj za Evropo pomeni ustoličenje Donalda Trumpa, njegov drugi predsedniški mandat v Beli hiši? Šele po ruski invaziji na Ukrajino pred tremi leti je Evropska unija spoznala, kako ranljiva je proti avtoritarnemu režimu, ki vlada Rusiji in temelji na podrejanju šibkejših.

Mehka moč Evrope namreč pomeni tudi nepripravljenost na vojno, ki pa ni tuja militaristični ruski mentaliteti. Si Evropa v negotovosti, kakršno prinaša vojna v vhodnem boku, sploh lahko privošči še politični, ekonomski ali celo kak hujši konflikt z Združenimi državami?

Zgodovina Evrope sicer dokazuje, je bitka na dveh frontah pot v pogubo. Vendar bi bilo neodgovorno zganjati paniko in svariti pred oboroženim spopadom. Nevarnost, da bi se odnosi med Evropo in ZDA v naslednjih štirih letih tako zelo poslabšali, da bi privedli do vojaškega konflikta, je minimalna, zgolj statistična.

Ne glede na besednjak političnih radikalcev z leve in desne, ki bi jim pretrganje stoletnih vezi med Ameriko in Evropo ustrezalo, ne glede na histerijo nekaterih medijev, ki sodelujejo v hibridni vojni avtoritarnih režimov proti Zahodu, bi morali biti Evropejci pomirjeni: demokracije se med seboj ne vojskujejo, med Združenimi državami in Evropo ne bo nobene vojaške konfrontacije. Niti zaradi Grenlandije ne.