Tako v prestolnici kot drugod po državi so v soboto potekali protesti proti rasizmu in policijskemu nasilju, ki so se po smrti Georgea Floyda iz ZDA razširili po svetu.
Potem ko so iz države v minulem tednu v okviru teh protestov poročali o podiranju in skrunjenju kipov kolonialistom, trgovcem s sužnji in nekaterim politikom, pa so se v soboto v Londonu zbrale tudi različne skupine iz vse države, vključno s skrajno desnimi aktivisti, ki naj bi želele zaščititi te kipe.
Zbralo se je več tisoč ljudi, med drugim več sto ljudi ob kipu Winstona Churchila, ki stoji pred poslopjem parlamenta in so ga oblasti že v preteklih dneh ogradile s ploščami, da bi ga zaščitili pred morebitno škodo. Protestniki so namreč minuli konec tedna nanj napisali, da "je bil rasist".
Ob premikanju skupine po mestu so nekateri policiste obmetavali z različnimi predmeti in jih brcali ter udarjali. Šest policistov je utrpelo lažje poškodbe, prijeli so več kot 100 ljudi, med drugim zaradi "nasilnih nemirov", napadov na policijo, posedovanja orožja in drog. Med drugim so prijeli tudi moškega, ki je uriniral ob spominskem obeležju policistu, ki je bil ubit v terorističnem napadu blizu parlamenta leta 2017.
Premier Boris Johnson je v odzivu tvitnil, da "rasistično nasilništvo nima mesta na naših ulicah", kdorkoli bo napadal policijo, pa naj se pripravi na zakonske posledice. "Te shode in proteste je spodkopalo nasilje in kršijo trenutne smernice. Rasizem v Združenem kraljestvu nima mesta in skupaj si moramo prizadevati, da to uresničimo," je zapisal na Twitterju.
Protesti proti rasizmu v okviru gibanja Črna življenja štejejo naj bi sicer po državi potekali tudi danes, čeprav je Johnson v petek ocenil, da so proteste proti rasizmu v Veliki Britaniji ugrabili skrajneži, ki napadajo nacionalne spomenike v prizadevanjih za cenzuriranje preteklosti.