Revija Reporter
Svet

Republikanci zavračajo poskuse zavarovanja integritete ameriških volitev

STA

28. jul. 2019 8:07 Osveženo: 8:09 / 28. 7. 2019

Deli na:

ameriški senat

arhiv

Republikanci v ameriškem senatu na čelu z vodjo večine Mitchem McConnellom gladko zavračajo vse predloge demokratov po potrditvi zakonov, ki bi pomagali obvarovati ameriške predsedniške volitve pred tujim vpletanjem, kot je bilo rusko leta 2016. Kritiki so zato republikancu iz Kentuckyja nadeli naziv "moskovski Mitch".

Preiskava posebnega tožilca Roberta Muellerja je dokazala, da se je Moskva vpletala v predsedniške volitve leta 2016, da pomaga Donaldu Trumpu do zmage. Ni šlo le za poskus nagajanja in vnašanja zmešnjave, ampak usklajeno, načrtovano in vztrajno kampanjo za pomoč Trumpu, ki jo je brez težav sprejel, čeprav mu niso mogli dokazati, da je pri tem tudi dejavno sodeloval.

Trump je letos celo izjavil, da nima nobenih težav, če mu bo kdo iz tujine ponudil pomoč za zmago na volitvah z negativnimi informacijami o nasprotnikih ali kako drugače. Američani so doslej živeli pod vtisom, da sami volijo svoje predsednike, pomoč iz tujine pa je prepovedana. Njihov predsednik jim sedaj pravi, da temu ni tako. V bistvu pa tudi ni zakona, ki bi to izrecno in celovito prepovedoval.

Demokrati so prepričani, da se bo Moskva spet vpletala v predsedniške volitve leta 2020, saj ni bilo nobenih resnih posledic za vdiranje v demokratske računalnike leta 2016, posredovanje informacij WikiLeaksu in za spletno kampanjo v korist Trumpa. Za zdaj še ni bilo niti pozitivnih posledic, saj senatni republikanci le ne gredo tako daleč, da bi Trumpu dovolili odpravo sankcij proti Rusiji zaradi Ukrajine.

Vendar vztrajno zavračajo predloge za utrditev volilne integritete. Demokratski senator iz Virginije Mark Warner je predlagal sprejem zakona, ki bo od predsedniških kampanj zahteval, da ponudbo pomoči iz tujine prijavijo zveznemu preiskovalnem uradu FBI.

Zavrnili so tudi predlog Richarda Blumenthala iz Connecticuta, da kampanje prijavijo donacije iz tujih virov, ki so sicer prepovedane. McConnell je ustavil tudi poskus predloga zakona za zaščito kongresnikov pred kibernetskimi napadi, ki ga sestavljajo senatorji obeh strank.

Vodja demokratske manjšine Chuck Schumer iz New Yorka je predlagal, da senat potrdi predlog zakona o 600 milijonih dolarjev pomoči zveznim državam za zavarovanje volitev pred kibeernetskimi vdori in uvedbo papirnatih glasovnic. Američani volijo večinoma z raznimi mehanskimi in elektronskimi stroji, v katere je mogoče vdreti. Papirnate glasovnice bi služile kot sredstvo preverjanja in predstavniški dom z demokratsko večino je tak predlog potrdil.

McConnell je predlo zavrnil z navedbo, da gre za strankarski predlog ljudi, ki so dve leti razpihovali teorijo zarote o Trumpu in Rusiji. Schumer je potem predlagal, da se kolegi iz obeh strank sestanejo in dogovorijo, kako bi lahko bolje zavarovali volitve. McConnell je to zavrnil.

Podobno je storil s predlogom, ki bi od Facebooka in podobnih zahteval razkritje kupcev političnih oglasov za identifikacijo tujih virov. Prav tako je zavrnil predlog, da bi olajšali sodelovanje med zveznimi obveščevalnimi agencijami in državnimi volilnimi uradniki, predlog za uvedbo sankcij proti tistim, ki se vpletajo v ameriške volitve, in predlog novih sankcij proti Rusiji zaradi kibernetskega kriminala.

Direktor FBI Christopher Wray, ki ga je na položaj imenoval Trump, je v torek senatnemu odboru za pravosodje povedal, da Rusov niso odvrnili in Moskva je odločena, da še enkrat stori enako kot leta 2016. Schumer je zato McConnellu sporočil, naj se sramuje, ker očitno meni, da bo vse, kar bodo Rusi storili, v korist republikancev.